Covid-19

Centra budou muset ten samý den hlásit naočkované lidi a používat skladový software

Vláda vzala na vědomí metodický pokyn ministerstva zdravotnictví k očkování proti covidu. Povinné bude hlášení naočkovaných lidí ten samý den do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a evidence počtu vakcín ve skladovém softwaru. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Prioritní skupiny, které budou očkovány přednostně, se podle ministra nezměnily.

„Očkovací strategie byla představena před Vánoci, dnes jsme dali na vědomí vládě metodický pokyn. Definuje, jak vypadá očkovací centrum, velkokapacitní centrum a jak probíhá vakcinace,“ uvedl ministr.

Vláda podle něj vzala na vědomí informaci o metodickém pokynu a schválila usnesení, kterým bylo umožněno vydat dvě mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. „Ve zkratce umožňují, aby všichni lidé v ČR, kteří mohou čerpat prostředky zdravotního pojištění, měli možnost být očkováni,“ dodal Blatný.

Podle něj budou mít všechna očkovací centra povinnost hlásit očkované do ISIN a používat potřebný skladový software. V medickém pokynu jsou také podrobnosti o vybavení centra, potřebném personálu nebo předcházení nežádoucím reakcím.

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu, ve středu vláda projednala metodiku očkování, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví. Kabinet měl původně jednat od 07:00, úřad vlády ale v úterý pozdě večer oznámil, že se jednání přesouvá na odpoledne.

Vláda čelí kritice, že s materiálem přišla pozdě, podle opozice není jasné kdo, kdy a kde bude moct být očkován. V zimních měsících ale současně výrobci neposkytnou tolik vakcíny, aby bylo možné očkovat plošně i neprioritní skupiny.

Do víkendu bylo očkováno zhruba 40 000 lidí. Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) až 100 000 denně. Nyní Česko ve srovnání na 100.000 obyvatel očkuje méně než Německo (0,57) a Polsko (0,50) a více než Slovensko (0,36) a Rakousko (0,06).

Zrychlení současného tempa očkování je podle Blatného podstatou právě dokončovaného metodického pokynu. Nyní se očkuje zejména v nemocnicích, kde vakcínu dostávají zdravotníci nebo záchranáři, a v domovech pro seniory. V připomínkách ministerstvo řešilo požadavky různých skupin na prioritní očkování, řada dalších připomínek se podle Blatného týkala ekonomické oblasti, zejména provozu velkokapacitních center, nebo IT.

Hejtmani v úterý zveřejnili výhrady k centrálnímu registračnímu systému očkování. Některé kraje zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému, nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Podle hejtmanů dává metodika očkování krajům značnou volnost v tom, koho při vakcinaci upřednostní. Systém se má otevřít v pátek pro lidi starší 80 let.

Inspiraci pro organizaci vakcinace Česko hledá i v Izraeli, který už naočkoval asi pětinu populace. Z jednání mezi českými a izraelskými experty vyplynulo, že by pomohlo více elektronizace a zvát k očkování by lidi mohly zdravotní pojišťovny.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Komentáře

Související články

Back to top button