České šanci na slunění u moře už svítá

Plážové radovánky na Jadranu si Češi nebudou muset odepřít zřejmě ani letos. Podívat by se mohli i do jiných populárních oblastí Středozemního moře. Zájem otevřít v létě koridory pro zahraniční turisty už projevilo několik jihoevropských zemí a česká diplomacie potvrzuje, že zájem je oboustranný. Na přímořské země by mohlo dojít už v druhé polovině letních prázdnin.

Od srpna zatím počítáme i s uvolněním dalších dovolenkových destinací, jako jsou Chorvatsko, Řecko, Portugalsko,“ říká mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová, ale jedním dechem dodává, že jde zatím jen o návrh a vše bude záviset na dalším vývoji situace.

Enormní zájem na dohodě mají z ekonomických důvodů především Chorvati. Příjmy z klíčového turistického ruchu se dle odhadů Záhřebu letos propadnou o 75 procent. „Češi jsou ti, na které jsme spoléhali nejvíc,“ citoval deník Jutarni list šéfa turistické agentury ze Splitsko-dalmatské župy Joška Stellu.

Tamní média nyní dokonce mluví o „českém modelu“, ačkoliv o turistických koridorech tamní premiér Andrej Plenkovič telefonicky jednal nejen s Andrejem Babišem, ale také s rakouským a maďarským protějškem. Jak by to v praxi přesně mělo vypadat, se zatím neví.

Češi jsou k Jadranu zvyklí cestovat spíše autobusem či autem, k tomu by byl ale potřeba i souhlas tranzitních zemí. Černínský palác věří, že to nebude představovat zásadní komplikaci, ale Chorvati považují za ideál­ní řešení spíše přímé letecké spojení, vylíčil nedávno s odvoláním na své zdroje Jutarni list.

Řecko navrhuje „zdravotní pasy“

Podobně uvažují i Atény, tamní ministr turistiky Charis Theocharis před několika dny televizní stanici Skai vylíčil, že uvažují o zavedení takzvaných „zdravotních pasů“, tedy vyžadování potvrzení o negativním testu na koronavirus po zahraničních turistech. Test by prý mohli cizinci podstoupit už ve svých domovských zemích. Vyjádřil přitom naději, že letošní turistická sezona v zemi začne už v červenci.

Jak Řecko, tak Chorvatsko přitom patří k evropským zemím, které pandemie koronaviru zasáhla relativně nejméně – první země eviduje 243 nakažených na milion obyvatel, druhá pak 497.

Itálie či Španělsko naopak patří k nejhůře postiženým zemím světa a nikdo si netroufá odhadovat, kdy by mohly uvítat zahraniční turisty. Totéž platí i pro turistické cesty Čechů do USA. Některé exotické destinace by se ale mohly otevřít dříve.

„V další fázi zřejmě nebudou problém země, kde je minimální nákaza a budou svolné k dohodě,“ podotkla Štíchová s tím, že nejdříve je snaha vyřešit otázku zemí schengenského prostoru.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru