Covid-19

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz obchodů a služeb. Dokument má redakce iDNES.cz k dispozici. Ve třetím stupni, do kterého Česko přejde v pondělí, schválí-li ho vláda, by se obchody, služby i restaurace konečně otevřely. Samozřejmě s omezeními.

Například oděvy či obuv tak budou muset po vyzkoušení na čtyřiadvacet hodin do izolace. Stravovací zařízení zase budou mít otevřeno jen do 22. hodiny, obsadit navíc budou smět jen polovinu své kapacity. Otevřou se i kadeřnictví nebo nákupní centra.

1.Maloobchod

Pokud Česko přejde do třetího stupně nového protiepidemického systému, budou se moci otevřít i obchody, které prodávají jiné než nezbytné zboží. Do supermarketu pak bude možné zajít i v neděli. Zůstane ale povinnost vzít si na nákup košík či vozík.

Kromě toho budou platit základní protiepidemická opatření, tedy omezení počtu lidí – na jednoho zákazníka musí připadnout alespoň patnáct metrů čtverečních, samozřejmostí zůstávají i dvoumetrové rozestupy. Že je lidé dodržují ve frontách uvnitř i před obchodem si bude muset provozovatel uhlídat. Navíc bude mít povinnost zajistit maximální cirkulaci vzduchu v podobě větrání či klimatizace. Zkoušené zboží, ať už oděvy či obuv, budou muset jít na minimálně 24 hodin do karantény.

2.Nákupní centra

I v obchodních centrech budou moci ve stupni tři otevřít obchody, které byly dosud zavřené, tedy například papírnictví, obchody s oblečením nebo s obuví. Stále však bude platit omezení počtu osob, na jednoho zákazníka musí připadnout alespoň 15 metrů čtverečních, navíc je třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy. Jídelní koutky se otevřou, avšak pouze na výdej jídla z „okének“, uzavřené zůstanou dětské koutky.

3.Restaurace a hospody

Režim pro restaurace a hospody odpovídá starému systému PES. Ve třetím stupni by tedy mohly otevřít, avšak pouze mezi 6. a 22. hodinou. Obsazeny navíc budou moci být jen z poloviny a u jednoho stolu budou smět sedět jen čtyři lidé. Samozřejmostí jsou zvýšené hygienické požadavky, vláda navíc nově doporučuje používat rezervační systém či aplikaci eRouška.

4.Kadeřnictví či kosmetické služby

Pokud přejdeme po stupně tři, budou moci v pondělí otevřít i kadeřnictví, kosmetické služby, masážní salony či manikúra nebo solária. Platit však bude omezení patnáct metrů čtvereční na jednoho zákazníka a minimálně dvoumetrové rozestupy, přičemž děti do patnácti let, které doprovází dospělý, se nezapočítávají. Kadeřník či jiný poskytovatel služby ale bude muset mít roušku či respirátor a ochranný štít, zákazník pak roušku či respirátor, pokud to charakter služby umožňuje.

5.Trhy a vánoční prodej kaprů a stromků

Podle nové tabulky bude možné prodávat ve venkovních prostorech kapry i vánoční stromky. Obojí za dodržení režimových opatření. U prodeje kaprů budou platit stejná omezení jako pro ostatní venkovní stánky na tržištích, obsazené tedy může být jen každé druhé stanoviště pro stánek, navíc mezi nimi musí být alespoň čtyři metry. Na všech trzích bude zakázané prodávat občerstvení určené ke konzumaci na místě, povoleno nebude ani posezení.

6.Realitní služby

Otevřít budou moci i realitky, a to za předpokladu nošení roušek či respirátorů, omezení počtu osob a dodržování rozestupů. Doteď bylo možné služby poskytovat jen individuálně mimo provozovnu.

7.Fotografické služby

Pro fotografy platí obdobná pravidla jako pro další služby – tedy jeden zákazník na patnáct metrů čtverečních, dvoumetrové rozestupy a roušky či respirátory. Ty si však může zákazník po dobu samotného focení odložit.

8.Tetovací salony a další

Omezení počtu lidí a povinnost rozestupů bude platit i pro činnosti, při kterých je narušována integrita kůže – tedy v tetovacích a piercingových studiích. Tatér však musí mít kromě roušky či respirátoru i ochranný štít.

9.Herny, kasina a sázkové kanceláře

I tyto provozovny budou moci otevřít, platí ale, že mezi 22. a 6. hodinou musí mít zavřeno. Pro sázkové kanceláře pak platí omezení počtu lidí, kdy na jednoho zákazníka připadne alespoň 15 metrů čtverečních, v hernách a kasinech smí sedět maximálně čtyři lidi u jednoho stolu.

10.Co se nemění

Podle nového systému zůstanou při přechodu do třetího stupně povinné roušky či respirátory ve vnitřních prostorách a ve vybraných veřejně přístupných místech.

Stejná zůstanou i pravidla pro pracoviště – v kancelářích je doporučený home office, pravidelná dezinfekce, omezení služebních cest a koncentrace zaměstnanců či pravidelné testování. Ve výrobních prostorech pak budou i nadále platit dvoumetrové rozestupy či povinnost zakrytí dýchacích cest.

Přehled všech stupňů:

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst Ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejně přístupných místech
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech 6 osob
Svatby, pohřby a bohoslužby Maximálně 20 osob
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb Zákaz návštěv všude kromě vymezených výjimek
Omezení volného pohybu osob Noční zákaz vycházení v době od 23-5 hodin
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů Omezení úředních hodin. Organizační a režimová opatření
Poskytování ubytovacích služeb Omezení ubytování
Školství Prezenční výuka – MŠ, speciální školy a 1. stupeň ZŠ. Rotační prezenční výuka (po týdnech) – 2. stupeň ZŠ s výjimkou. Distanční výuka – SŠ, VOŠ a VŠ s výjimkami
Sportovní soutěže Profesionální soutěže bez diváků. a ve specifickém režimu. Amatérské soutěže zakázány
Rekreační sporty Vnitřní sportoviště uzavřeny. Sportovat lze venku, maximálně do 6 osob
Bazény, wellness centra Zavřeno, s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb.
Kultura Zákaz diváků. Organizační a režimová omezení přítomných osob na zkouškách.
Muzea, galerie Zavřeno
Hrady a zámky, památky Zavřeno
Knihovny Pouze výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko
Herny, kasina, sázkové kanceláře Zavřeno
Provozovny stravovacích služeb Restaurace pouze výdejní okénko v době mimo zákaz vycházení
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech Zákaz konzumace
Nákupní centra Umožněn jen prodej základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží. Omezení počtu osob (1 osoba na 15m2 provozní plochy), rozestupy 2 m mezi zákazníky, režimová a organizační opatření, management front (uvnitř i venku). Otevřeno v době mimo zákaz vycházení. V neděli a ve státní svátek zavřeno
Maloobchod Umožněn jen prodej základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží. Omezení počtu osob (1 osoba na 15m2 provozní plochy), rozestupy 2 m mezi zákazníky, režimová a organizační opatření, management front (uvnitř i venku). Otevřeno v době mimo zákaz vycházení. V neděli a ve státní svátek zavřeno.
Ostatní služby s provozovnou Zavřené
Podnikatelské subjekty – výrobní a skladové provozy Organizační a režimová opatření. Doporučeno testování
Podnikatelské subjekty – kancelářské a ostatní provozy Home-office všude, kde je to možné
Lázně Poskytování pouze zdravotních služeb. Omezení počtu pacientů na jednom pokoji
Vězeňství Zákaz návštěv
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu ano
Kontrola dodržování opatření Policie/ORP

 

Zdroj: idnes.cz

Komentáře

Související články

Back to top button