Covid-19

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Zákaz vycházení, omezení pohybu na určité kilometry, zákaz cestování na hory nebo zrušení možnosti ubytování v hotelech přes služební cesty. To vše jsou podle informací CNN Prima NEWS varianty, které vláda zvažuje jako tvrdší zpřísnění. Návrhy má připravit každý z ministrů Babišovy vlády a na stole ministra zdravotnictví Jana Blatného by se měly sejít do 12. hodiny.

„Největší problém je to, že lidi opatření nedodržují. Hory jsou plné a jezdí tam na služebky i rodiny. Tomu musíme zamezit,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z vlády.

Právě služební cesty je věc, kterou vláda s velkou pravděpodobností zakáže. Dnes můžete vyrazit do hotelu pouze z důvodu výkonu pracovní cesty. Ty jsou ale často zneužívané, mohlo by tak dojít k úplnému uzavření hotelů a penzionů. Byly by zakázány i služební cesty.

Ministři budou řešit i uzavření všech vleků a lanovek. Ty pro pěší turisty totiž mnohdy fungují, a dochází tak k velké koncentraci lidí. Podle Romana Prymuly by se čtvrteční zpřísnění vládních opatřeních mělo týkat především omezení mobility.

„Když se podíváme do Velké Británie, tak ta mutovaná forma se podařila pozastavit. Je to jednoznačné omezení mobility a kontaktů. Opatření budou plošná, šíření mutací je poměrně rychlé. U nás zatím se nezdá, že by to bylo nějak masivně rozšířeno,“ řekl CNN Prima NEWS vládní poradce Roman Prymula.

Omezení pohybu jen na bydliště
Ve hře je tak i jedno z nejtvrdších omezení — zákaz vycházení z domu a možnost pohybu pouze několik kilometrů od místa bydliště. Není to nic nového – takové opatření zafungovalo třeba v Izraeli nebo právě v Británii.

„Ano, je to ve hře. Budeme se o tom velmi vážně bavit. Musíme především omezit cestování lidí a hlavně snížit zaplněnost nemocnic,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z členů Babišova kabinetu.

Jde právě o to, aby lidé s dětmi během jarních prázdnin na hory nejeli. Nejedná se pouze o lanovky jako takové. Pokud si lidé na svahu například zlomí nohu nebo budou mít nehodu po cestě, nemocnice varují, že nemají kapacity na to, aby raněné ošetřili.

„Volali i hejtmané z horských krajů, abychom skiareály rozhodně neotevírali. Mají plné nemocnice,“ dodal jeden z ministrů, který si nepřál být jmenován s tím, že se o všem ještě bude vláda intenzivně bavit a mohou se objevit i nové návrhy.

Firmy se omezovat nebudou
O tvrdém zpřísnění mluvil ve středu i premiér Babiš. Přišel na večerní tiskovou konferenci dokonce sám a byl velmi důrazný.

„Musíme určitě zpřísňovat. Nemůžeme si dovolit dělat nějaká rozvolňování při takto vysokých číslech. Vypadalo to nadějně minulý týden, ale teď to jde opačným směrem,“ řekl Babiš ve chvílí, kdy Česko opět blíží k 10 tisícům nakažených denně, roste reprodukční číslo a nemocnice mají stále víc než 5000 hospitalizovaných

Ve hře by naopak nemělo být omezení výroby v podnicích, o čemž mluvil ministr Blatný minulý týden. Nedá se ani počítat s dalším omezením podle prodeje druhu zboží.

Zdroj: prima cnn

Komentáře

Související články

Back to top button