Covid-19

Do školy se děti zřejmě nevrátí, úpravy ošetřování vláda zamítla

Změny v ošetřovném z dílny lidovců, podle kterých by se vyplácelo po celou dobu uzavření školského zařízení nebo karantény na děti do 13 let, a to ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu, vláda na zasedání naopak odmítla. Sněmovna už schválila vládní předlohu o ošetřovném, která na pandemii covidu-19 reaguje.

Je také nepravděpodobné, že se děti vrátí od 2. listopadu do základních škol. „Situace je nepříznivá a ukáže se na sklonku tohoto týdne, jestli budeme schopni pustit první stupeň, možná jen první a druhý ročník, ale čísla jsou teď nepříznivá,“ přiznal Prymula.

Vláda o opatřeních jednala pomocí videokonference od 14 do 21.30 hodiny. Schůzi přerušila kvůli jednání Národní ekonomické rady vlády, kdy přizvala ekonomické experty. Ti zpřísnění včera podpořili.

Tvrdší kroky avizoval už v neděli premiér Andrej Babiš (ANO), když vyzval lidi k dodržování všech opatření a uvedl, že pokud nepřijde zázrak, tak se zpřísněním země nevyhne.

Podle Prymuly musela vláda zpřísnit, protože dosavadní opatření se projevila velmi nepatrně, ukázalo se, že mobilita lidí neklesla a že občané nechtějí dodržovat přísnější pravidla. „Narůstající počet nakažených ohrožuje kapacity českého zdravotnictví,“ řekl ministr s tím, že poslední čísla ukazují na to, že v Česku je až půl milionu nakažených.

Nouzový stav až do Mikuláše

Do konce týdne by mělo být jasno, zda nouzový stav, a tím pádem zvýšené pravomoci vlády kvůli epidemii koronaviru potrvají až do začátku prosince. Vláda chce dnes rozhodnout, zda požádá poslance o prodloužení stavu nouze. Sněmovna bude o prodloužení hlasovat v pátek.

Premiér Babiš chtěl řešit nouzový stav až v pátek, ale vyšel vstříc Sněmovně, která by se tak musela znovu sejít příští týden. „Požádal jsem pana premiéra, aby materiál projednala vláda tak, abychom o něm mohli v pátek 30. října ve Sněmovně jednat,“ uvedl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Zákaz nočního vycházení platí v řadě evropských zemí, policejní hodinu zavedli např. ve Francii nebo na Slovensku.

Zdroj: novinky.cz, ceskatelevize.cz

Komentáře

Související články

Back to top button