Dušek: Počet nakažených není rozhodující, nemoc už dál nešíří. Důležité je včas vychytávat ohniska

V pondělí zveřejnilo ministerstva zdravotnictví takzvaný semafor. Jde o nástroj informační služby pro občany. Z jakých zdrojů při mapování epidemiologické situace v Česku čerpají statistici a proč lze považovat aktuální stav za uspokojivý? „Semafor je nástroj informační služby pro občany, my se od něj neodpícháváme,“ vysvětluje na Plusu šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Denně hodnotíme přibližně 50 až 60 parametrů. A nejsou to jen epidemiologické parametry, ale také proměnné týkající se nemocnic, tlaku na nemocniční péči, sledování zranitelných skupin a podobně.“

Absolutní počet všech nakažených nemáme šanci znát, říká ředitel ÚZIS Dušek

Komunikovat tato data se širokou veřejností by podle Duška bylo spíš kontraproduktivní, protože by se v nich, jak říká, leckdo ztratil. Právě z toho důvodu vznikl semafor, který má pro občany celé koronavirové dění zpřehlednit.

Situace je dobrá

Obecně hodnotí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky epidemiologickou situaci v Česku jako velmi dobrou. A to i přesto, že aktuálně je v zemi od počátku pandemie nejvíc potvrzených případů. „Jde o počet lidí, kteří jsou aktuálně známi jako nakažení, ale jejich počet není rozhodující, protože tito lidé už tu nákazu dále nešíří,“ shrnuje Dušek.

A vysvětluje: „Tito lidé jsou v karanténě, jsou nemocní, minimum z nich je v nemocnici. A nemají vliv na další šíření. Důležité je mít dobře připravenou testovací strategii a vychytávat ohniska včas. Myslím, že to se teď masivně děje. Příkladem může být Vysočina nebo Prachaticko.“

„Sledujeme objevující se ohniska, která jsou v drtivé většině tvořená asymptomatickými jedinci nebo lidmi, kteří mají velmi lehký průběh onemocnění. Do nemocnice kvůli covidu přichází nízké jednotky pacientů. Za posledních pět dnů to byli lidé hospitalizovaní z řady jiných důvodů a při tom se zjistilo, že byli covid pozitivní,“ dodává Dušek.

Přestože se virus šíří velmi snadno, je „krásně domapovatelný“. Řadu nákaz ale ani podle Duška nevidíme, protože nejsou diagnostikovány. „Stále pozorujeme pouze to, co zvládneme pozitivně diagnostikovat. Absolutní počet všech nakažený nemáme šanci znát,“ zdůraznil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Žádná vlna se nekoná

Výrazy jako první, druhá, nebo dokonce třetí vlna pandemie nejsou na místě, míní Dušek. „Žádná vlna se nekoná. Ten virus tady stále je,“ tvrdí.

K odhalení jednotlivých ohnisek dochází zejména v případech vážnějšího průběhu nemoci nebo při masivnějším výskytu onemocnění. Nejvážnější příčinou odhalení ohniska pak může být proniknutí nákazy do zdravotnického zařízení, kde se preventivně testuje.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru