Epidemii koronaviru má Česko pod kontrolou, ukazují nová čísla

Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přibylo na 3 330. Uzdravilo se 45 lidí, zemřelo 32. Ve vážném stavu v nemocnici je 64 lidí. Otestovaných je celkem 55 017 lidí.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci několikrát zopakoval, že Česko má epidemii pod kontrolou. Vyplývá to z dat, která ústav zveřejnil. Daří se snižovat šíření nákazy.

Vojtěch: Nakažených je asi 6,1 procenta testovaných

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neplatí, že ČR málo testuje. V mezinárodním srovnání je počet testů podle něj nadprůměrný. V úterý bylo přes 6200 testů, o 1000 více než v pondělí. Podíl pozitivních pacientů celkovém počtu testů je 6,1 procenta. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci.

Počet pacientů podle Vojtěcha bude dál růst. „Žádný stát není schopný epidemii zastavit ze dne na den. Rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem,“ řekl. Nemocniční kapacity jsou podle něj schopné situaci zvládat. Na plicních ventilacích v nemocnicích je zhruba 60 lidí.

Necelá čtvrtina nakažených jsou senioři

22 procent nakažené populace v Česku patří do věkové skupiny nad 60 let. Uvedl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle aktuálních statistik skončí 13 procent diagnostikovaných pacientů v nemocnici. Dušek ale také dodal, že většina z nich nemocnici velmi brzy opouští.

Prymula chystá plošný test na COVID-19 u vzorku populace

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula chystá plošný test na koronavirus u vzorku populace. Chce tak zjistit promořenost, tedy podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Uvedl to dnes Český rozhlas – Radiožurnál. Kdy a kde bude testování prováděno, zatím náměstek neupřesnil. Plošně chce nechat otestovat i obyvatele Litovle na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených. Prymula dosud vedl Ústřední krizový štáb a nově se podle rozhodnutí vlády zaměří na projekt takzvané chytré karantény.

Rekordní počet testů v úterý

Česko v úterý udělalo 6 209 testů, což je zatím rekord. „Česká republika patří v testování k nadprůměru,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Zdroj: seznamzpravy.cz

 

Scroll to Top