Experti odhadují, že na konci dubna bude v Česku 10 tisíc nakažených. 25 procent z nich budou důchodci

Ani o Velikonocích nedocházelo podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška k nekontrolovanému šíření covid-19. Přesná data se ve statistice případů projeví zřejmě nejdříve za týden. Novinářům to ve středu řekl na tiskové konferenci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je zásadní, že nepřibývá lidí, kteří potřebují léčbu v nemocnici.

Ke konci dubna bude podle modelu připraveného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) kumulativně asi 10 000 pozitivně diagnostikovaných případů covid-19. Dál se počítá s tím, že seniorů mezi nimi bude asi 25 procent.

Do modelu se promítá počet neodhalených případů v populaci. Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie reprezentativního vzorku populace, jejíž výsledek bude známý podle Duška asi za dva týdny. Druhou zásadní proměnnou jednotkou je reprodukční číslo, které uvádí průměrný počet lidí, které jeden nemocný nakazí.

„Aktuálně směřujeme k reprodukčnímu číslu, které je rovno jedné,“ uvedl Dušek. Podle něj by číslo mohlo být i nižší než jedna, což by předznamenávalo už ústup epidemie, ale data z Velikonoc nebyla kvůli nižšímu počtu testů zohledněna.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula o víkendu uvedl, že považuje 400 nových případů za den za nárůst, při něm by nebylo možné dál zmírňovat opatření, která vláda jako ochranu před epidemií nařídila. Maximální růst byl zatím 27. března, kdy přibylo 373 případů, a 3. dubna s 332 případy.

K efektivnějšímu boji s nemocí má pomoci takzvaná chytrá karanténa, která má v celé zemi naplno fungovat od 1. května, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Důležité podle Vojtěcha bude, jak se bude epidemii vyvíjet v následujících dvou týdnech. „Nenechme se ale ukolébat,“ uvedl Vojtěch s tím, že o uplynulých Velikonocích se testovalo výrazně méně než v jiné dny. Lidé o svátcích méně chodili na odběry, laboratoře ale aspoň podle něj měly čas otestovat i starší vzorky. Za pozitivní považuje, že v úterý, první pracovní den po Velikonocích, počet testovaných stoupl na víc než 5800, zatímco v neděli i pondělí jich bylo jen kolem 3200.

Prymula upozornil na to, že na onemocnění covid-19 zatím neexituje efektivní léčba ani vakcína. Zastavit nekontrolované šíření a mít epidemii pod kontrolou se podle něj dá i nadále dodržováním protiepidemiologických opatření – tedy dodržovat od ostatních lidí dostatečný odstup, nosit roušky a dbát na zvýšenou hygienu.

Chytrá karanténa má za pomoci moderních technologií, například údajů z mobilních telefonů, umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených koronavirem. Po nynějším testovacím provozu v několika krajích se má v celé zemi naostro rozjet podle Prymuly od května. Systém podle odborníků nahradí postupně rušená plošná restriktivní opatření.

„Máme pandemii pod kontrolou, zabránili jsme nekontrolovanému šíření, to platí stále. Situace je v tomto směru pozitivní,“ prohlásil Vojtěch. Za klíčové kritérium pro zvládání pandemie považuje, že nemocnice zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19 a počet hospitalizovaných se výrazně nemění. Nemocnice tak mohou obnovit péči o další nemocné, vykonávat odkládané operace i běžnou ambulantní péči. Část kapacity ale musí zůstat dál vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19.

V Česku se zatím nakazilo 6151 lidí, 163 pacientů zemřelo, uzdravilo se 676 nakažených. V nemocnicích bylo v úterý 427 lidí s covid-19, z toho 84 vyžadovalo intenzivní péči.

Zdroj: lidovky cz

Přejít nahoru