Covid-19

Firma Pfizer/BioNTech do Česka nově dodala zhruba 257 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19

Vakcíny proti covidu-19 se do ČR dodalo zatím zhruba 257 000 dávek, další dorazí ještě do konce týdne. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová v úterý na sdělila, že do distribučních center firma Pfizer/BioNTech dodala 255 plat s lahvičkami vakcíny.

Při přepočítání na pět dávek z lahvičky tak jde o 248 625 dávek, při šesti až o maximálně 298 350 dávek. Od druhého pro EU schváleného výrobce bylo dovezeno 8400 dávek. Druhá část lednové dodávky této firmy dorazí ještě tento týden, uvedla v pondělí Peterová.

První očkovací látka dorazila do ČR přesně před měsícem, v sobotu 26. prosince. Očkováno bylo od neděle 27. prosince podle dat z webu ministerstva zdravotnictví z dnešního rána přes 207 000 lidí. Druhou dávku, která je u obou v současné době schválených vakcín třeba pro maximální ochranu, dostalo přes 13 800 lidí. Největší podíl z očkovaných tvoří zdravotníci, kterých je podle České lékařské komory přes 104 000. Více než čtvrtina dávek, asi 54 700, byla podána lidem starším 80 let.

Celá Evropa se v současné době potýká s nedostatkem očkovací látky. Výrobce Pfizer/BioNTech od minulého týdne do poloviny února snížil dodávky, aby mohl navýšit své výrobní kapacity.

Pro ČR to podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znamená snížení zhruba o 20 procent. Česko ale, díky povolení využívání šesti dávek z jedné lahvičky místo původních pěti, může naočkovat původně plánovaný počet dávek. Od poloviny února má výrobce dodávky vyrovnat a v příštích měsících slíbil ještě navýšit.

Do konce ledna má dorazit do ČR také ještě zbývajících asi 11 600 dávek vakcíny od firmy Moderna. Lednovou dodávku firma ponížila na čtvrtinu, v únoru ale podle Blatného přislíbila dodat místo avizovaných 80 000 dávek 110 000.

V pátek se očekává jednání Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ohledně žádosti o udělení podmínečné registrace pro třetího výrobce, firmu AstraZeneca, na které se podílela také Oxfordská univerzita. Podle ministra se dá očekávat, že by pak první dávky mohly být v ČR za dva až tři týdny.

Také tato firma ale avizovala, že první dodávky omezí. Důvodem má být úprava očkovací látky tak, aby lépe fungovala i na nové mutace kornaviru. Česko mělo už v únoru dostat 200 000 dávek této vakcíny, podle Blatného ale budou při schválení až v polovině měsíce také adekvátně sníženy.

Zdroj: lidovky.cz

 

 

Komentáře

Související články

Back to top button