Hamáček: Ve hře je zákaz vycházení

Jan Hamáček, ministr vnitra, šéf ČSSD a hlava Ústředního krizového štábu, ve zprávách televize Prima uvedl, že pravděpodobně přijdou tvrdší opatření, nevyloučil ani částečný zákaz vycházení. „V principu by to znamenalo, že by lidé chodili do práce, poté by si zajistili nákup nebo ty základní životní potřeby, a potom by zůstali doma. To je asi to nejradikálnější opatření, ke kterému můžeme sáhnout,“ řek Hamáček. „Pokud to vyhodnotí odborná skupina tak, že je to potřeba, tak je možné to zavést. Každopádně podle mého názoru není prostor na nějaká meziopatření. Buď se ta další opatření povedou a zaberou, nebo už ten virus projde společností nekontrolovaně,“ dodal.

S trasováním pomůže i ČEZ

Výpomoc hygienám s trasováním přislíbil na výzvu premiéra Babiše i šéf polostátní energetické společnosti ČEZ. Uvedl to na Twitteru.

Další profesionální telefonní operátory státu slíbil šéf české Komerční banky Jan Juchelka. Uvedl to na svém Twitteru.

Dnes zatím přibylo 2604 nakažených, což je skoro o dva tisíce méně než ve stejnou dobu v pátek, o víkendu se ale méně testuje. Počet hospitalizovaných s covidem stoupl o dalších 192, v nemocnicích jich je k pátku 2085. Z toho 408 lidí bylo ve vážném stavu, což je o čtyři méně než předchozí den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 18:00.

V pátek zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 40 lidí, během dneška zatím 11, celkový počet obětí se tak zvýšil na 934. Od 1. března, kde se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo v republice už téměř 112.000 lidí. Aktuálně je 57.842 nakažených a více než 53.000 pozitivně testovaných se za tu dobu vyléčilo.

Laboratoře provedly v pátek 26.713 testů, to je dosud nejvíc od březnového začátku epidemie v zemi. Pozitivních z nich byla téměř třetina (přes 32 procent), což je dosavadní maximum. Podle revidovaných údajů ministerstva počet testů tento týden s výjimkou pondělí přesáhl každý den 22.000. O víkendu se méně testuje, tím pádem bývá i méně potvrzených případů. Premiér Andrej Babiš (ANO) i tým Chytré karantény dnes vyzvali lidi, aby na testy chodili, kapacita odběrových míst i laboratoří je podle nich dostatečná.

V Česku platí od pondělí nouzový stav a omezení či úplný zákaz řady aktivit, další zpřísnění dotýkající se zejména kultury, sportu, volného času i školní výuky mají fungovat od pondělí. Vládní politici už hovoří o tom, že nárůst je enormní a budou třeba tvrdší opatření. Nevylučují, že pokud se situace se nezlepší, hrozí celkové uzavření země podobně jako na jaře. Rozhodnout by měli na základě názoru epidemiologů zřejmě po víkendu.

I když většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků, výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Vznikají obavy, zda při dalším strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne, ať už jde o speciální lůžka, přístroje či vyškolený personál. Ještě před týdnem leželo v nemocnicích ve vážném stavu 274 nakažených, nyní je jich přes čtyři sta. Počet hospitalizovaných s covidem se za týden zvýšil skoro o 900.

Tento týden byl čtyřikrát po sobě překonán dosavadní rekord v počtu potvrzených případů covidu za jeden den. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici. V pátek se dostal nad 8000, počet nakažených oproti maximu z předchozího dne přitom vzrostl o 3224.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno asi 542 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Náchodsko se 522 případy na 100.000 obyvatel, více než 400 nově nakažených má Příbramsko, Liberecko i Zlínsko.

Česká republika má v přepočtu čtrnáctkrát víc nakažených než Německo. V i EU má Česko na obyvatele nejvíce případů, téměř o čtvrtinu víc než druhé Španělsko. Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu případů nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden na třetím místě ve světě.

Zdroj: seznamzpravy.cz, čtk

Scroll to Top