Itálie otevírá od června hranice, české cestovky jsou překvapené

Itálie po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru 3. června zruší všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Příslušný dekret v sobotu schválila vláda. Do země budou občané EU moci cestovat volně a bez povinné karantény. České cestovky to označují za překvapivý krok.

Přísná celostátní karanténa v Itálii skončila začátkem tohoto měsíce. Občané zatím mohou cestovat za vymezených podmínek jen v rámci domovského regionu. Do země mohli dosud cestovat pouze Italové vracející se do vlasti nebo cizinci, kteří mají v Itálii trvalý pobyt.

Avizované otevření hranic bude pro Itálii, kde se s začátkem karantény v polovině března takřka zastavil veškerý život, obrovským milníkem. Právě 3. června budou moci Italové také poprvé volně cestovat mezi jednotlivými regiony, což má mimo jiné umožnit start turistické sezony. Kromě občanů ze zemí schengenského prostoru bez hraničních kontrol se Itálie otevře také pro Švýcary a občany Monaka, píše list La Stampa.

Italské hranice lze nyní překročit jen ve výjimečných případech. Vláda například umožňuje návrat domů občanům, kteří kvůli cestovním omezením způsobeným pandemií nemoci covid-19 uvízli v zahraničí, nebo cizincům, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Pro všechny platí po příjezdu povinná dvoutýdenní karanténa. Po 3. červnu budou muset do karantény po překročení hranic jen ti, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo mají pozitivní test na koronavirus.

Rozhodnutí italské vlády je podle české Asociace cestovních kanceláří překvapivé. Bude záležet na české vládě, jaká dá doporučení nebo restrikce.

V pondělí 18. května čeká Itálii začátek další fáze uvolňování restrikcí, kdy se mohou otevřít malé obchody, restaurace, bary či služby jako jsou kadeřnictví a kosmetická studia. Kromě toho začnou fungovat i muzea a knihovny, v kostelech se mohou začít sloužit mše a přestane platit zákaz vstupu na pláže.

Od stejného dne vláda povolila i volný pohyb v rámci regionu. Lidé tak mohou navštěvovat své přátele. Stále však budou platit přísná hygienická pravidla, lidé na veřejnosti také budou muset udržovat odstup.

Nyní smí Italové volně opouštět své domy a byty, stále ale platí poměrně přísné omezení pohybu. V rámci regionu nyní mohou cestovat jen kvůli návštěvě příbuzných.

Ve snaze zpomalit epidemii byla Itálie první evropskou zemí, která v březnu zavedla celostátní restrikce. S koronavirem v Itálii zemřelo od počátku epidemie přes 31 600 lidí, podle počtu obětí tak jde o třetí nejvíce zasaženou zemi.

Celkově se od začátku epidemie koncem února v Itálii virem SARs-CoV-2 nakazilo téměř 224 000 lidí, více než polovina – 120 205 – se už ale vyléčila. Testů zdravotníci provedli 1,859 milionu.

Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví italské ekonomiky, kterou kvůli koronaviru čeká velký propad. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 13 procenty. Italský turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor letos přijde asi o 70 až 80 procent tržeb. Ztráty mohou dosáhnout až 120 miliard eur (3,3 bilionu Kč).

Kvůli záchraně letní turistické sezony nejspíš otevře své hranice velká část evropských zemí, které je z preventivních důvodů uzavřely po vypuknutí epidemie. Hranice tento týden otevřelo Slovinsko a turisty zřejmě od července přivítá Řecko. Hraniční režim uvolňuje i Rakousko.

Zdroj: idnes.cz

Scroll to Top