Covid-19

Jednání vlády se protáhlo. Přerušilo ho jednání s ekonomickými experty. Hraje se o zákaz nočního vycházení i rušení některých výjimek z aktuálních opatření.

Zákaz nočního vycházení už od úterního večera. K tomu probírá vláda možnost zrušení některých výjimek z dosavadních opatření, což by znamenalo zřejmě další zavřené provozy a obchody. Pro ty ještě minulý týden stanovila vláda přes dvě desítky výjimek. To jsou podle zjištění Seznam Zpráv od dvou zdrojů blízkých jednání vlády aktuální plány kabinetu Andreje Babiše.

Schvalovat je vláda má po půl osmé večer. Jednání, které původně mělo skončit už okolo čtvrté, se právě kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru protáhlo. Dočasně jej také přerušilo jednání s ekonomickými experty z Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Opatření jsou již podle informací Seznam Zpráv na papíře. Až se ministři vrátí k jednání, budou ještě diskutovat jejich podrobnosti. Proto se mohou ještě také změnit.

Že k nim ovšem sáhnou, se dalo vyčíst z jejich dřívějších prohlášení. Andrej Babiš se například nechal slyšet, „že od přísnějších opatření nás zachrání jen zázrak“. Dosluhující ministr zdravotnictví Roman Prymula pak varoval, že pokud se čísla do úterý nezlepší, bude se muset zpřísňovat.

Aktuální čísla z 18:00 sice nevypadají tak dramaticky jako v uplynulých dnech – přibylo „jen“ 5,5 tisíce pozitivních testů, přičemž před víkendem to bylo i přes 8000 –, ale jde o nejhorší dosavadní pondělní údaj. Před týdnem to bylo o bezmála 1500 pozitivních testů méně.

Zákazem nočního vycházení se inspiruje Babišova vláda v cizině. Podobný zákaz platí například v části Francie nebo nově na Slovensku.

Například ale trhy, které si Andrej Babiš vybral za symbol neposlušnosti o tomto víkendu, by měly nová opatření přestát s tím, že na nich budou platit mnohem přísnější pravidla.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Komentáře

Související články

Back to top button