Covid-19

KDU-ČSL vyzvala vládu k návratu části žáků do škol od 23.11.

KDU-ČSL vyzvala vládu, aby se do škol nejpozději 23. listopadu vrátili žáci prvních a druhých tříd základních škol a absolventských ročníků, pokud se zásadně nezhorší epidemiologická situace v souvislosti s koronavirovou epidemií. Pokud tak kabinet hnutí ANO a ČSSD neučiní, nepodpoří lidovečtí poslanci případnou vládní žádost o další prodloužení nouzového stavu, který aktuálně platí do 20. listopadu. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl poslanec Marek Výborný.

KDU-ČSL chce na jednání Sněmovny zařadit mimořádný bod, aby vláda informovala o situaci ve školství. Kromě nejmenších žáků by se k prezenční výuce měli vrátit žáci devátých ročníků základních škol a absolventských tříd na středních školách a odborných učilištích, míní Výborný. Nutné je podle něj také urychleně řešit praktickou odbornou výuku na středních odborných školách.

Od 14. října jsou v Česku uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku, od 2. listopadu se uzavření týká i speciálních škol. V provozu zůstaly mateřské školy a školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb, policistů, hasičů nebo zaměstnanců úřadů práce.

Ne každá škola a každý učitel přistupuje k distanční výuce stejným způsobem, proto dochází k rozevírání nůžek v kvalitě vzdělávání dětí, upozornil poslanec. Lidovci chtějí znát scénáře dalšího otevírání škol a kritéria, co nastane v případě dalšího zhoršení epidemiologické situace. Ministerstvo školství také musí podle Výborného zveřejnit scénáře průběhu přijímacích a maturitních zkoušek na jaře 2021.

Nechápe také, proč by nemohla být obnovena individuální výuka v základních uměleckých školách. Žáci se podle Výborného potřebují připravovat na talentové zkoušky.

Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury musí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření jako první právě zajistit návrat dětí do škol. „Myslím, že to potřebuje celá společnost. Není to jen otázka vzdělávání, ale i ekonomiky, otázka toho, abychom neobětovali další celý jeden ročník dětí, které chodí do škol,“ řekl. Z dat, které publikovala vláda, podle něj není jasné, proč by měly děti zůstávat doma.

Zdroj: čtk

Komentáře

Související články

Back to top button