Lékaři zkoumají, zda očkování proti TBC pomáhá proti koronaviru

V zemích, kde se povinně očkuje proti tuberkulóze, je menší počet obětí na koronaviru i menší počet nakažených, uvádí předběžná studie zveřejněná na serveru pro zdravotnické vědy MedRxiv, o které informovala agentura Bloomberg.

Zmiňuje přitom zprávy, že u lidí očkovaných v dětství proti TBC se vyvinula širší ochrana proti nemocem dýchacích cest. Lékaři v šesti zemích proto už začali s testováním, zda podání vakcíny proti TBC u zdravotníků v první linii a u starších lidí, snižuje hrozby Covid-19.

Experti zkoumali smrtnost i úmrtnost na nemoc Covid-19 v různých zemích s zjistili, že v zemích, kde není jednotný přístup a povinná vakcinace, je obětí více. Zmínili především USA a Itálii, kde se očkování proti tuberkulóze jen doporučuje ohroženým skupinám lidí. Tyto země patří k nejvíce postiženým.

Hlavní autor Gonzalo Otazu z Newyorského technologického institutu si nejprve všiml relativně malého počtu nákaz v Japonsku i malého počtu obětí v Jižní Koreji V obou zemích je povinné očkování proti TBC.

V Jižní Koreji je i přes masivní testování 10 000 případů nakažených je tedy jen 19,5 lidí ze sto tisíce obyvatel, v Japonsku pouze 2600 nakažených, takže jen 1,7 nakaženého na sto tisíce lidí.  Naopak v Itálii se 115 000 případy je 192 nakažených z každého sto tisíce lidí.

V Číně sice je očkování povinné, ale do roku 1976 se neprovádělo pečlivě. Povinné je i v Íránu, ale tam se s ním začalo až v roce 1984, takže starší lidé nejsou očkováni, proto tam byl podle autorů zprávy vývoj epidemie odlišný.

Kalmetizace zřejmě  posiluje imunitu

Podle autorů zprávy se u některých vakcín včetně té proti tuberkulóze se projevuje  ochrana i proti jiným patogenům, než jsou mykobakterie. Zmiňují testy na myších, které ukázaly, že se cvičí nebo aktivizuje imunita  a zvyšuje se produkce cytokinu Il-1B, který hraje významnou roli v ochraně organismu proti virům. Při kalmetizace používá oslavení živé bakteriebakterie Mycobacterium bovis způsobující tuberkulózu skotu.

Expert na nakažlivé nemoci v Centru medicíny na univerzitě Radboud v Nijmegenu Mihai Netea, který se dlouhodobě věnoval kalmetizaci, už začal s testy, jak vakcína proti TBC zabírá u zdravotníků. Zatímco 200 bylo očkováno, zbylých dvě stě dostalo jen placebo.

Podle jeho několik desetiletí dlouhých výzkumů očkování proti tuberkulóze aktivizuje imunitní systém nejen proti jejímu původci Mycobacterium tuberculosis , ale proti všem patogenům, napadajícím organismus stejným způsobem. „Je to jako by kalmetizace vytvářela značky pro imunitní systém, které může využít později v životě,“ řekl.

Dodal však, že kalmetizace v žádném případě není jediný nástroj pro boj s Covid-19, není ani jasné, jak zabírá. Zmínil význam testů, izolování nakažených a dodržování vzdálenosti mezi lidmi na veřejnosti.

Protože zatím ještě není očkování proti Covid-19, má cenu zkoumat možnost, že by včasné očkování proti TBC mohlo zlepšit ochranu proti Covid-19, uvedla imunoložka z Torontské univerzity Eleanor Fishová, která ale hned dodala: „Četla bych však závěry této studie s neuvěřitelnou opatrností.“

Sporná místa

Zpráva zmiňuje že v Německu, Španělsku, ve Francii a ve Velké Británii, bylo povinné očkování proti TBC, ale před lety se s ním přestalo.

V ČR se od listopadu 2010 povinně očkují jen novorozenci z rizikových skupin, tedy ti, jejichž jeden z rodičů či člen domácnosti měl nebo má aktivní tuberkulózu, či pokud dítě nebo někdo z nich členů domácnosti narodil či pobýval alespoň tři měsíce v zemi, kde je více než 40 případů tuberkulózy na sto tisíc obyvatel.
Nemoc se v Česku vyskytuje málo, většinou u cizinců, kteří do země přijedou pracovat.
Stávající očkovací látka chrání jen částečně. Navíc toto očkování údajně může za vytváření rezistetních kmenů bakterií.

Studie však nevysvětluje rozdíly mezi Německem, Španělskem a Francií, protože v Německu je nakaženo výrazně méně lidí a menší je i procento obětí z nakažených a jejich absolutní počet, zatímco Španělsko je na tom nyní podobně jako Itálie. Zmiňuje pouze, že hodně taky záleží na kvalitě zdravotního systému i společenských a kulturních normách a vzorcích.

Testy podporuje i WHO

Světová zdravotnická  organizace už uvedla, že je důležité vědět, zda má kalmetizace vliv na počet nakažených. Výzkum v tomto ohledu vede vedoucí výzkumu infekčních nemocí na Murdochově institutu v Melbourne Nigel Curtis. V Austrálii už zahájili šestiměsíční dobrovolnické zkoušky, do kterých se zapojilo 4000 zdravotníků. Někteří jsou očkováni proti TBC a sezónní chřipce, další jen proti sezónní chřipce.

Podobný výzkum probíhá i v Nizozemsku a plánují se i testy v americkém Bostonu. „Potřebujeme myslet na každý způsob, jak můžeme ochránit zdravotníky. Může to posílit imunitní systém, že se lépe brání vůči celému spektru infekcí, různým virům a bakteriím,” dodal Curtis.

Studie u malých dětí v Jižní Africe ukázala, že kalmetizace nabízí nejen ochranu proti tuberkulóze, ale i proti dalším dětským nemocem, protože zřejmě posiluje imunitní systém a a bílé krvinky pak napadají nespecifické patogeny ještě dříve.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru