Živě: Ministr představí systém opatření v regionech

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes představí systém tří pohotovostních stupňů, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nového koronaviru v jednotlivých regionech. Systém, který vznikal ve spolupráci s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), by měl určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. Má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice.

Takzvaný semafor pro Českou republiku by měl riziko nákazy v regionu rozlišovat od nejnižšího přes střední po vysoké zelenou, oranžovou a červenou barvou. Stupeň rizika by měl určovat podle komunitního šíření. Situace v jednotlivých krajích se podle ministra významně liší. Například Moravskoslezský kraj nebo Praha by nyní dosahovaly středního, tedy oranžového stupně, řekl v neděli v České televizi.

Už od června funguje v ČR také takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. Všechny členské země EU jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy.

Zdroj: čtk

Scroll to Top