Nárůst případů covidu-19 byl ke středečnímu večeru opět rekordní

Nárůst případů covidu-19 byl k večeru znovu rekordní, během středy je zatím 1293 pozitivních testů, tedy o 325 víc než ve stejnou dobu v rekordní úterý.

Celkový počet potvrzených případů od začátku epidemie překročil 40 000, je jich 40 186. Prvních 10 000 prokázaných nemocných se objevilo za 3,5 měsíce 15. června, hranice 20 000 byla překonána za další dva měsíce (17. srpna). V posledních dnech tempo růstu prokázané nákazy covidem-19 roste. Hranice 30 000 prokázaných nakažených byla pokořena za méně než měsíc, 9. září. Dalších deset tisíc případů nákazy koronavirem bylo prokázáno za týden.

V zemi je nyní 16 809 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných ale také roste, podle dat k úterý bylo v nemocnicích 388 lidí, o 55 více než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 81, o tři více. Do statistik přibylo také pět obětí, celkem jich je 481. Z toho tři úmrtí připadly na středu.

ČR si musí přiznat, že momentálně představuje epidemiologicky rizikovou zemi. Na facebooku to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko s tím podle něj musí počítat v zahraničně-ekonomických vztazích. Vyslovil se pro aktivování Ústředního krizového štábu.

Praha je na tom nejhůř

V Praze přibylo od úterního podvečera 255 potvrzených případů covidu-19, o 117 méně než v rekordní úterý. Zároveň jde o nejnižší hodnotu přírůstku v pracovní den od minulého čtvrtka. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře v Praze celkem 7 986 lidí s novým koronavirem. Přes 5 000 z nich se z nemoci uzdravilo, 116 zemřelo. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice ke středečním 18:00.

Od začátku týdne byl nový koronavirus v hlavním městě prokázán ve více než 900 případech. Rekordní přírůstek bylo úterních 372 nakažených, v pondělí přibylo do statistik 288 nových případů.

Pražští hygienici nezveřejňují údaj o počtu hospitalizovaných lidí s covidem. Nemocnice na Bulovce dnes dopoledne na Twitteru uvedla, že pečuje o 17 lidí nakažených koronavirem, z toho tři jsou na jednotce intenzivní péče s umělou plicní ventilací.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě za uplynulých sedm dní téměř 161 nakažených na 100 000 obyvatel. Praha je na tom nejhůře z celého Česka.

Kvůli šíření infekce bude vedení hlavního města bude jednat ve čtvrtek ráno s hygieniky o zavedení dalších opatření proti šíření koronaviru ve školách. Jednou z možností je nošení roušek i při vyučování, řekl dnes ČTK primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Nyní platí v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách.

Hygienici v hlavním městě dnes vyzvali Pražany přijíždějící z rizikových zemí, aby je o svém návratu informovali na speciální e-mail covid-hc@hygpraha.cz. Mají poslat jméno, datum narození, kontakt, datum příjezdu a zemi, odkud přijeli.

Centrálně měl problematiku nahlašování příjezdů z rizikových zemí řešit elektronický formulář. Ministr Vojtěch v pondělí uvedl, že bude fungovat od příštího týdne. Hlásit se mají podle nařízení ministerstva zdravotnictví všichni, kdo přijedou ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem. Musí pak nastoupit karanténu na deset dní, kterou můžou ukončit do 72 hodin od vstupu na území ČR negativním testem na covid-19.

Výsledky testu e-mailem

Česko je na druhou vlnu epidemie nového koronaviru připraveno méně, než mohlo být, řekl dnes ve Sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Obdobně se vyjádřil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek, podle kterého jarní zkušenosti s koronavirem ponaučení pro budoucnost nepřinesly. Opozice prosadila sněmovní debatu o koronaviru kvůli nynějšímu nárůstu počtu lidí s potvrzenou nákazou. Premiér Andrej Babiš (ANO) v dolní komoře přítomen nebyl.

Laboratoře budou od čtvrtka posílat e-mailem či v SMS výsledek testu na covid-19 i lidem, kteří budou pozitivní. Dosud informovaly jen o negativním, napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Vojtěch.

Nemocnice v Českých Budějovicích, Brně nebo v Karlových Varech považují počet infekčních lůžek, kterými disponují, pro aktuální potřeby či v běžné situaci za dostatečný. V případě potřeby, například při nárůstu počtu nakažených koronavirem, jsou stejně jako mnohá další nemocniční zařízení schopné jejich kapacitu zvýšit. Vyplynulo to z ankety ČTK.

Rada Učené společnosti vyzvala vládu, aby další postup tlumení současné koronavirové epidemie opírala výlučně o názory kompetentních odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství. Doporučuje inspirovat se v sousedních zemích, které jsou v lepší situaci.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru