Covid-19

Nouzový stav bude trvat do 23. prosince

Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.

Bez souhlasu Sněmovny by nouzový stav skončil se sobotou 12. prosince. Jsou na něj vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. O dalším prodloužení nouzového stavu kabinet rozhodne ve čtvrtek ráno.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie posuzovala už třetí vládní žádost. Koncem října souhlasila dolní komora s prodloužením nouzového stavu o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc.

Na jaře trval v Česku nouzový stav 66 dnů, nynější bude moci zatím být 79 dnů. Vláda může rozhodnout vždy jen o prvních až 30 dnech, pak už je nutný souhlas poslanců.

Prodloužení nouzového stavu do 11. ledna, o které vláda požádala Sněmovnu, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné kvůli celoplošným opatřením proti epidemii koronaviru. Cílem nejsou represe obyvatelstva, ale jeho ochrana, řekl ministerský předseda poslancům. Podle něj se současný stav, kdy mírně roste počet pacientů s nemocí covid-19 i počet zemřelých s koronavirem, asi do Vánoc nezmění. Babiš obvinil opozici, že odmítavým postojem k prodloužení nouzového stavu chce vyvolat chaos a ohrožuje životy občanů.

„Když říkáte, že nouzový stav nepotřebujeme, tak ohrožujete životy. Když se to neprodlouží, je to chaos, je to katastrofa, je to ohrožení životů,“ prohlásil Babiš. Podle něj vláda dělá maximum pro to, aby občany ochránila. „Nerozumím tomu, proč tady se dělá politika,“ řekl ve Sněmovně. Opozici také vzkázal, že nenavrhla, co má vláda dělat, ale všechno jenom kritizuje.

Premiér podle předsedy ODS Petra Fialy kritiku vládního postupu nepochopil. Podle Fialy věc nestojí tak, že bude buď nouzový stav, nebo chaos. Vláda má podle něho dostatek možnosti, jak udržet protikoronavirová opatření i bez stavu nouze.

Babiš varoval, že počty nakažených se budou zvyšovat. „Čísla budou pravděpodobně stoupat. Je předpoklad, že se to do Vánoc nezmění, a uvidíme, zda se to promítne do obsazenosti kapacit zdravotnictví,“ uvedl předseda vlády.

„Nikdo z občanů ani nikdo z nás po nouzovém stavu netoužíme,“ řekl Babiš. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se počet nakažených neřízeně zvyšoval. Zamezit tomu mohou pouze celoplošná opatření včetně omezování shromažďování, než bude k dispozici vakcína proti koronaviru.

Premiér v této souvislosti varoval před dezinformacemi a odmítáním očkování proti koronaviru. Vakcína je podle Babiše jediným řešením, jak epidemii zvládnout. „Vakcinace je lepší než sedět měsíce doma,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že nouzový stav a plošná opatření nebudou nutná, až bude přibývat nejvýše 3500 nakažených covidem-19 týdně. „Tehdy se nejedná o komunitní šíření, tehdy nehrozí závažné riziko, tehdy není potřeba plošných opatření,“ řekl poslancům. Česko je podle Blatného od takové situace zatím poměrně daleko.

Nouzový stav podle ministra nemusí znamenat uzavřené obchody, zákazy vycházení a podobné restrikce. Lze nasadit vojáky nebo hasiče, kteří pomáhají s vyhledáváním lidí, kteří se setkali s nakaženými, na odběrových místech, v zařízeních sociálních služeb nebo domovech pro seniory, podotkl. Epidemii se nepodaří zcela zastavit, dokud nebude vakcína, dodal.

Bez prodloužení nouzového stavu by hrozil kolaps zdravotnictví, pomoc vojáků a hasičů je kvůli epidemii covidu-19 nutná, řekl dnes ve Sněmovně při projednávání žádosti vlády poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Komunisté, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují, navrhují nouzový stav do 23. prosince. Nyní platí do soboty.

Další opoziční strany s prodloužením stavu nouze nesouhlasí. Ondráček uvedl, že od nich neslyšel, jak konkrétně by proti šíření nákazy postupovaly, zaznívaly podle něho jen obecné nástiny. „Životy a zdraví lidí jsou pro nás důležitější než politikaření,“ řekl.

Lidovci by podle poslance Jiřího Miholy podpořili prodloužení o šest dnů do 18. prosince. Podmínkou je, že se zvýší vládní podpora drobných podnikatelů z nynějších 15 000 korun na 20 000 korun měsíčně. Lidé si spojují nouzový stav spíš s omezeními než s ochranou, uvedl Mihola.

Vláda požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Dolní komora ale s největší pravděpodobností kývne na návrh KSČM. Vláda by podle Ondráčka díky tomu také dostala prostor zjistit, co je příčinou nynějšího nárůstu počtu nakažených, a mohla by reagovat.

„Nejsme jedinou zemí, která je v Evropě v nějakém nouzovém stavu,“ podotkl Ondráček. Komunisté jsou podle něho připraveni projednat případnou další žádost kabinetu o prodloužení stavu nouze 22. prosince.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Komentáře

Související články

Back to top button