Covid-19

Obchody mohou mít od pondělí otevřeno do 23:00. Zmírní se i další omezení, nedělní zákaz zůstal

Provozní doba obchodů se z 21. hodiny bude moci od pondělí posunout do 23. hodiny, kdy také začne platit zákaz vycházení. V prodejnách zůstane omezena kapacita 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Tam, kde prodejci vyžadují vstup s vozíkem, bude platit výjimka pro matky s kočárky. Děti do šesti let se do kapacity nebudou počítat. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda také rozhodla o snížení v systému PES na čtvrtý stupeň

V platnosti nadále zůstane zákaz nedělního prodeje. S návrhem jeho zrušení dnes na vládu přišel ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Respektuje však argumenty epidemiologů, nebylo podle něj ani žádoucí, aby se porušoval nový protiepidemický systém (PES).

Vláda také podle Havlíčka rozhodla, že na farmářských trzích i ve vybraných obchodech bude povolen prodej vánočních ozdob. Režim bude podobný jako u výjimky pro prodejce pietního zboží.

Na farmářských trzích měli nyní výjimku jen prodejci potravin či pietního zboží. Před Dušičkami vláda povolila prodej i těm obchodům, které nabízejí výzdobu na hroby, svíčky a další podobné zboží.

„Jsem i rád, že se k těm vánočním drobným produktům, jako jsou kapři, stromky, rovněž budou moci započítat vánoční ozdoby, což není úplně nepodstatná věc. Na těch trzích, které budou, a nebo samozřejmě v těch obchodech, kde to budou moci nabízet, mimo toho běžného sortimentu, který je spjat s pietními aktivitami nebo produkty typů svíček, se budou moci nabízet i vánoční ozdoby,“ řekl Havlíček.

Prodej vánočních stromků, kaprů a ozdob bude podle ministra Blatného možný. O vánočních trzích bude vláda jednat za týden, ladí se s kulturou a MPO.

Vláda v pondělí projedná fungování zimních středisek. Podnikatelé by se změny měli dozvědět s předstihem pěti šesti dnů předem, řekl ministr Havlíček.

Pondělní posun z pátého do čtvrtého stupně systému PES pak bude znamenat například to, že hromadných akcí se bude moci účastnit šest místo dvou osob. V případě svateb, pohřbů a bohoslužeb by se povolený počet účastníků zvedl z 15 na 20. Noční zákaz vycházení by pak měl platit až od 23:00 místo 21:00.

Zdroj: lidovky.cz

Komentáře

Související články

Back to top button