Covid-19

Obchody, restaurace i služby otevřou ve čtvrtek

Česká republika přejde ze 4. stupně v protiepidemickém systém (PES) na 3. stupeň ve čtvrtek. Po jednání vlády to sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Otevřou tak obchody, služby i restaurace, a to za přísných epidemiologických opatření.

„Vláda jednohlasně rozhodla, že Česká republika přejde ze stupně číslo 4 do stupně číslo 3. Datum bude ve čtvrtek příštího týdne,“ prohlásil na tiskové konferenci Blatný.

Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Blatný uvedl, že nedělí se naplnila podmínka sedmi dní země v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny podle ministra budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

Blatný zopakoval, že ve vyšších stupních protiepidemického systému PES mají být opatření koordinována celostátně.

Index protiepidemického systému PES v neděli zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti.

Znamená to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech by zůstala.

Opatření budou dál platná pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu opatření pro jednotlivé stupně epidemické pohotovosti, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví.

Případné další rozvolnění se nebude týkat škol. Ministerstvo školství tento týden oznámilo, že školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému.

Přechod do třetího stupně, které vláda schválila od čtvrtka, znamená i možnost otevření obchodů v neděli a zrušení nočního zákazu vycházení.
Všechny obchody a nákupní centra se budou moci otevřít ve čtvrtek. Platit bude omezení plochy na zákazníka, zkoušené oděvy nebudou muset být v izolaci.
Všechny služby budou moci obnovit provoz ve čtvrtek.Zákazníci budou muset dodržet rozestupy dva metry, platí omezení jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Personál nemusí mít ochranný štít, stačí rouška, nebo respirátor, oznámil na tiskové konferenci ministr Havlíček.
Stravovací zařízení budou moci být od čtvrtka otevřena od 6 do 20 hodin. U stolu budou moci být maximálně čtyři osoby, podniky budu moci být zaplněny z poloviny, řekl na tiskové konferenci k jednání vlády ministr Havlíček.
Zdroj: novinky.cz, lidovky.cz, čtk
Komentáře

Související články

Back to top button