Covid-19

Od čtvrtka bude až na výjimky uzavřen maloobchod. Babiš se omluvil za znepříjemňování životů

Vláda od čtvrtečních 06:00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pohyb v přírodě a cesty na chalupy jsou možné, mohou se jich ale účastnit nejvýše dvě osoby. Výjimka platí pro příslušníky jedné domácnosti.

Kvůli koronaviru bude od čtvrtka 06:00 uzavřen maloobchod, schválila vláda. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení.

Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vláda musela přistoupit k dalším, řekl premiér Andrej Babiš. Omluvil se, že lidem znepříjemní život.

„Musíme ochránit životy našich občanů,“ řekl Babiš na úvod tiskové konference. „To bylo naše hlavní kritérium. Proto dneska před vámi stojíme a jsme připraveni zodpovědět dotazy.“

Nová vládní protikoronavirová opatření mají zabránit kolapsu a nedostatku lůžek v nemocnicích. Na prvním místě jsou životy občanů, řekl Babiš.

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven, uvedl ministr Prymula.

Volný pohyb lidí byl omezen i v jarní vlně epidemie. Tehdy omezení trvalo od poloviny března do 24. dubna, lidé se mohli pohybovat pouze ve dvou a z domovů mohli vycházet jen kvůli cestě do zaměstnání, nezbytné cestě za rodinou nebo osobami blízkými, cestě k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo na dobrovolnickou pomoc. Úřady také doporučovaly lidem, aby necestovali na své chalupy.

Na jaře byl součástí omezení volného pohybu osob i zákaz cest do zahraničí, protože v řadě evropských zemí byla tehdy epidemická situace horší než v Česku a vláda se obávala zavlékání nemoci do země. Nyní kabinet k podobnému kroku nepřistoupil. Počty nově nakažených v Česku v přepočtu na 100 000 obyvatel jsou nejvyšší v EU.

Zdroj: čtk

Komentáře

Související články

Back to top button