Covid-19

Od zítřka nastává v Česku lockdown

Vláda rozhodla, že od čtvrtečních 6.00 budou uzavřeny maloobchodní prodejny a služby. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) to po jednání vlády oznámil na Twitteru.

„Vzhledem k situaci a dramatickému nárůstu pandemie se vláda rozhodla přistoupit k dalším opatřením,“ prohlásil ve středu po poledni premiér Andrej Babiš (ANO). „Ten nárůst je obrovský a bohužel opatření, která jsme udělali v minulých týdnech, nezploštila křivku a vypadá to, že zatím nefungují,“ pokračoval.

Co se tedy mění?

Omezení obchodů a služeb

Od čtvrtka 6:00 se v Česku uzavře většina obchodů, stejně jako na jaře. Otevřené zůstanou jen provozy zajišťující základní potřeby, tedy lékárny a obchody s potravinami či drogerií.

Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze potraviny, drogerie, lékárny a další provozovny uvedené v usnesení vlády.

Dojde i k uzavření služeb. Češi se tedy budou muset opět obejít bez kadeřníků, knihoven a dalších služeb.

Omezení pohybu

Vláda omezuje pohyb občanů a kontakt s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. Samozřejmě s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu či nutné pomoci blízkým a cest k lékaři.

Povolené jsou vycházky v přírodě a v parcích, pobyt na chatách a chalupách, a to v maximálním počtu 2 osob s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků. „Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme,“ uvedl Prymula.

„Pokud se prostřednictvím operátorů podíváme na to, jaká je situace, mobilita klesla ve srovnání s březnem ne až tak významně, 50 procent v lepším případě, někde pouze 30 procent. Z toho je zřejmé, že opatření, která dnes vyhlásíme, jsme přijmout museli,“ zdůvodňoval ministr, proč vláda sáhla k omezení pohybu občanů.

Vláda také doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova, omezit výkon prací, které nejsou nezbytné pro jejich činnost, a omezit přímý kontakt se zákazníky.

Omezení úřadů

I nadále se má maximálně omezit přímý kontakt státní správy s veřejností. Úřední hodiny budou maximálně pět hodin, dva dny v týdnu. Toto opatření už na většině úřadů funguje nyní.

Vysoké nárůsty nově potvrzených případů koronaviru – naposledy v úterý bezmála 12 tisíc – donutily vládu znovu zasednout a jednat o dalším přitvrzení. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) začal nová opatření dojednávat s dalšími členy vlády už v úterý večer, jak informovaly Seznam Zprávy.

Omlouvám se

Babiš se vyjádřil i k tomu, že v létě uvedl, že žádný lockdown nebude. „Omlouvám se podnikatelům, občanům, zaměstnancům, omlouvám se za to, že jsem v minulosti tuhle možnost vyloučil, protože jsem si neuměl představit, že se to může stát. Bohužel se to stalo a my musíme v první řadě ochránit životy našich občanů,“ uvedl.

„Ten problém, a to, proč to děláme, je samozřejmě kapacita lůžek. I když máme robustní zdravotnický systém, jeden z nejrobustnějších v Evropě, a i když jsme za posledních 14 dní navýšili kapacitu lůžek – ze 4 800, z toho 1000 takzvaných JIP lůžek dnes máme 15 500, z toho je 2 500 JIP lůžek – tak zkrátka při různých predikcích, matematických modelech, pokud bychom neudělali tato opatření, tak by náš zdravotní systém zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ vysvětlil premiér.

„Proto jsme k tomu museli přistoupit. Samozřejmě je to narychlo, ale nemáme čas,“ dodal Babiš.

Zdroj: novinky.cz, seznamzprávy.cz

Komentáře

Související články

Back to top button