Ohniska nejsou velká, ale jsou plošně. Proti dubnu máme pětkrát míň hospitalizovaných, říká Prymula

Ohniska nemoci covid-19 v Česku nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně. Šíření onemocnění zatím není dominantně komunitní, u většiny nakažených se daří dohledat jejich kontakty. V Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) to řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Při zavádění omezení kvůli koronaviru vláda podle něj vnímá většinový názor v národě.

V Česku v pátek přibylo 506 nakažených, dosud nejvíc za jeden den. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v sobotu v ČT24 uvedla, že v pátek bylo provedeno přes 8000 testů.

Podle Prymuly je patrné, že v posledních třech čtyřech týdnech se zvyšují denní přírůstky nakažených, průměr je kolem 250 nově potvrzených případů za den. „Ohniska nejsou velká, ale jsou skutečně poměrně plošně,“ řekl. „Je třeba říci, že difuzně po území celé České republiky dochází k nárůstů. V Praze to je otázka různých sportovních klubů a zdravotnických zařízení,“ podotkl.

„Když si vzpomeneme na pražský klub Techtle Mechtle, tak tam byla skutečně spousta sportovců a dostalo se to (virus) do řady sportovních klubů. A to je problém,“ uvedl.

Prymula jednal se zástupci top klubů, u kterých je možné další šíření podchytit. „Budou bydlet separátně v hotelích, nebudou se mezi sebou prakticky stýkat s výjimkou hřiště a podobně. Jediný důvod toho je, aby mohli hrát špičkové evropské soutěže,“ doplnil. To podle jeho slov není možné aplikovat u běžných klubů a u jiných sportů, kde model musí být jiný.

Slabé příznaky

Riziko nákazy s puštěním diváků na stadiony nepochybně stoupá. „Je snaha udělat akce v takových podmínkách, aby bylo riziko co možná nejmenší,“ vysvětlil Prymula.

Řada případů je podle něj u lidí, kteří se vrátili z dovolené. Nárůst ale koresponduje s množstvím testů, uvedl. Poukázal také na to, že se nezvyšují počty hospitalizovaných a těžkých případů.

„Většina nakažených má jen slabé příznaky. Vidíme na počtu hospitalizovaných a těžkých případů, že se prakticky nezvyšují, byť tady je takový poměrně velký nárůst. Klinika je pro nás příznivá,“ uvedl Prymula.

Šíření nemoci podle Prymuly zatím není dominantně komunitní, funguje chytrá karanténa. „Víme, že to zatím není šíření dominantně komunitní. Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty (nakažených) nalézt.“ řekl. Současná situace je oproti polovině dubna jiná „v klinice“. „V té době jsme měli nějakých 460 hospitalizovaných, teď je to téměř pětkrát méně,“ poznamenal.

Opatření proti šíření

Opatření proti koronaviru se podle Prymuly musejí nastavit tak, aby je lidé dodržovali a brali je jako potřebná. „Pokud vyhlásíte nějaké opatření, které bude ignorováno, tak to nemá smysl,“ uvedl. „Potřebujeme, aby si to lidé vzali za vlastní a byli přesvědčeni, že je to skutečně dobré. Jinak to v masové míře nejde dělat.“

Poukázal na plán zavést ve vnitřních veřejných prostorách od září roušky, který ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po odporu části veřejnosti zmírnil jen den poté, co ho vyhlásil.

„Vnímáme také to, že tady dneska je možná i většinový názor v národě, že není potřeba dělat takto restriktivní opatření, protože klinický průběh je mírný,“ řekl. Není podle něj možné sankčně vymáhat na stotisících lidech, aby nosili roušku. „Musí být povědomí takové, že to skutečně nutné je a to ne ve všech případech nyní nastává.“

Zavedení roušek je podle Prymuly v budoucnu možné v regionech, kde takzvaný semafor ministerstva zdravotnictví ukáže výraznější šíření covidu-19 a více ohnisek. „Semafor je tu od toho, aby lidé věděli, co se bude dít,“ řekl. Celostátní zpřísnění opatření může nastat, pokud by výrazněji přibývalo hospitalizovaných s koronavirem a těch, kteří mají těžký průběh nemoci.

Velké množství testů

Z pátečních nově potvrzených případů bylo podle Prymuly 129 v Praze, kde je šíření covidu-19 otázkou sportovních klubů i zdravotnických zařízení a řady dalších malých ohnisek. Sedmdesát nových případů bylo ve středních Čechách a 62 v Moravskoslezském kraji. „Nejsou to nějaká překvapivá, nová zjištění,“ podotkl.

Podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové je rekordní přírůstek zapříčiněný i tím, že bylo v pátek otestováno velké množství lidí, zvláště z okolí již dříve pozitivně testovaných. V České televizi řekla, že v Česku provedeno bylo 8672 testů.

„Je potřeba zdůraznit, že i ten velký záchyt v Praze jsou kontakty původně pozitivně testovaných,“ řekla Rážová. Podle hlavní hygieničky se v pátek pozitivní test na covid-19 ukázal především u lidí mladší a střední generace. Většina z nich nevykazuje příznaky nemoci.

Doplnila, že nízké počty nakažených jsou v hlavním městě mezi rizikovými osobami. “Zásah do seniorské populace je v Praze minimální. Z celé republiky to netvořilo ani jedno procento,” řekla Rážová.

Pátečních 506 případů koronaviru v Česku překonalo dosavadní denní rekord 377 případů z 27. března. Dosud se tak v ČR covidem-19 nakazilo 21 551 lidí, zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 411 zemřelo. Aktuálně nemocných je 5078 lidí, což je podle současných dat ministerstva zdravotnictví dosud nejvíce.

Zdroj: irozhlas.cz

Scroll to Top