Covid-19

Opatření nebude potřeba zásadně zpřísňovat, říká nový ministr zdravotnictví Blatný

Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný v potřebě změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Strach, který lidi paralyzuje, je potřeba přeměnit v respekt, řekl novinářům po svém uvedení do funkce. Podrobnosti chce představit v pátek na tiskové konferenci.

Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle něj třeba zásadně zpřísňovat. Lidé je ale musí respektovat. „Nemůžu vám hned po svém nástupu říct, co udělám. Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ uvedl.

Služby odcházejícího ministra Prymuly chce nástupce Blatný dál využívat, protože je odborník. Sejde se s ním a dohodnou se, jak budou spolupracovat.

„Jako svůj hlavní úkol vnímám potřebu změny nálady ve společnosti. A k tomu potřebuji vás, média, novináře. Pojďme společně změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje, a co je horší, rozděluje,“ uvedl nový ministr zdravotnictví Blatný.

„Nemluvím jen o strachu z koronaviru,“ prohlásil.

Hlavním úkolem Blatného bude zvládání covidu-19, řekl po uvedení ministra zdravotnictví do funkce Babiš. Účinnost opatření ukážou data v pátek, míní.

Dosavadního ministra Prymulu navrhl odvolat premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co byly minulý týden zveřejněny jeho fotografie, jak v noci opouští restauraci na Vyšehradě a usedá do auta bez roušky. Prymula nejprve vyloučil, že by sám rezignoval. Posléze ale připustil, že demisi podá, až bude znám nový kandidát.

Počet nakažených koronavirem v Česku stále roste. Ve středu přibylo 12 977 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvíce ve volném dni, kdy se obvykle méně testuje. V ČR je nyní 174 965 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Většina z nich má mírný průběh, počet hospitalizovaných i obětí se ovšem v posledních dnech prudce zvyšuje.

Zdroj: lidovky.cz, irozhlas.cz,čtk

Komentáře

Související články

Back to top button