Covid-19KoronavirusKoronavirus v ČeskuMinistr ZdravotnictvíOchranná opatření

Podávání piva přes plot a další situace. Co se od pondělí může stát v hospodě

Už v pondělí budou moci Češi vyrazit třeba na „jedno“ dobře vychlazené a načepované na zahrádku svého oblíbeného podniku. Kromě peněz si s sebou musí vzít dokument buď doklad o absolvování testu s negativním výsledkem na nemoc Covid-19 nebo například dokument o očkování. Jenže: Co když vyrážíte s kamarádem tak trochu ve stresu a zapomenete doklad doma? Nebo jej prostě nemáte? Deník připravil stručný přehled  některých „životních situací“, které mohou od pondělí nastat, a to ve spolupráci s odborníkem na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a také Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.  

Jdu do hospody bez potvrzení

Pokud se vydáte posedět na zahrádku u vaší oblíbené restaurace či hospody, měli byste vždy mít něco, čím prokážete, že nejste potencionální přenašečem nemoci Covid-19. V opačném případě si podle ministerstva zdravotnictví své oblíbené jídlo či nápoj zkrátka nedáte. Z právního hlediska je to ale sporné. Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, upozorňuje, že hostinští podle současné legislativy nemají právo požadovat specifický doklad pro vstup do provozovny.

„Ministerstvo by mělo určit konkrétní povinnosti pro zákazník a případné oprávnění pro provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá a kdo je co oprávněný vyžadovat či dokládat,“ říká Ferencová.  Za pravdu ji v tomto dává právník Ondřej Dostál s tím, že v tomto je vydané opatření nedokonalé. Na druhou stranu bez potvrzení se na zahrádku nedostanete. „Vydané opatření to tak říká. Vaše přítomnost na zahrádce je podmíněná zmíněnými doklady a odprezentování se s nimi,“ vysvětluje právník.

Smím si na zahrádku jít koupit jen pivo?

Přijdu ke vstupu na zahrádku, kde bude hostinský či někdo jiný kontrolovat a vyžadovat dokumenty. Pokud zákazník sdělí, že si jde pouze koupit jídlo či pití a následně prostory opustí, měl by mu být vstup umožněn. „Jsem přesvědčený, že prodej z okének regulovaný není. Tedy zákazník si může koupit například pivo, poté ale musí prostory zahrádky opustit,“ myslí si právník Ondřej Dostál.

Mám potvrzení, kamarád jej zapomněl doma. Mohu se zaručit za něho čestným prohlášením?
V nejlepším případě by bylo obětovat několik desítek minut a pro doklad se vrátit a nebo zakoupit antigenní test v lékárně poblíž. Čestná prohlášení slouží především v případě, že je složité dopravit potvrzení od zaměstnavatele o pravidelném testování, nebo jej vystavují dospívajícím zákonní zástupci. „Případná kontrola pak ověří pravdivost prohlášení,“ sdělila Dana Šalamunová, mluvčí středočeských hygieniků.

Pokračování článku (Zdroj: Denik.cz): Podávání piva přes plot a další situace. Co se od pondělí může stát v hospodě

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Back to top button