Policie prověřuje vedení Plzeňského kraje kvůli šíření koronaviru

Policie prověřuje vedení Plzeňského kraje i úředníky, zda se nedopustili trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Jedná se o první takové podezření v souvislosti s koronavirem v kraji. Podle policejní mluvčí Martiny Korandové se vyšetřování zatím nevztahuje k žádnému konkrétnímu podezřelému.

Prověřujeme, zda nemohlo dojít ke spáchání trestného šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti. Vyšetřujeme to z úřední povinnosti a zároveň jsme dostali i vnější podněty od občanů,“ sdělila v pondělí mluvčí s tím, že prověřování je v počátcích.

Hejtman kraje Josef Bernard (ČSSD) potvrdil 3. dubna na svém profilu na Facebooku, že je pozitivní na koronavirus, přitom ale ještě 29. března tvrdil, že mu testy vyšly negativně.

„Po ukončení karantény a negativních výsledcích testování jsem na sobě pociťoval příznaky mírné svalové horečky a měl jsem teplotu 37 stupňů. Abych nic nezanedbal, nechal jsem si provést opakované testy, které prokázaly, že jsem covid pozitivní,“ napsal hejtman na Facebooku.

Po skončení karantény měl ale Bernard navštívit dům pro seniory na Klatovsku. „Nic jsem neporušil, dodržel jsem karanténní opatření, tak jak mi byla nařízena,“ řekl v pondělí hejtman Právu.

Po radní Radce Trylčové (ODS) a náměstkovi hejtmana Zdeňku Honzovi (ČSSD) je hejtman již třetí osobou ve vedení kraje s pozitivním testem. Krajští radní a někteří úředníci podstoupili testy a byli umístěni do karantény poté, co se nákaza prokázala jako první u Trylčové. Všichni se totiž společně setkali 16. března na jednání krajské rady. Žádný z účastníků jednání tehdy neměl roušku.

Vláda schválila povinnost nosit roušku na svém mimořádném jednání 18. března, a to s účinností od 19. března. Radní informace o svém zdravotním stavu zveřejnila ve čtvrtek 26. března.

Byla jsem pozitivně testována na nemoc covid-19. Nemoc u mne zatím má naštěstí lehký průběh, takže se budu léčit v domácím prostředí, kde budu izolována. Po pozitivním testu jsem hygieniky informovala o všech svých kontaktech v kritické době,“ uvedla na svém facebookovém profilu Trylčová.

Zdroj: novinky.cz

Scroll to Top