Povinné rukavice i dohled u pečiva. Supermarkety chystají vlastní pravidla, u alkoholu očekávají nápor

Nová opatření proti koronaviru dopadají i na nakupování v supermarketech. Některé obchodní řetězce, jako například Globus, jdou ale ještě dál a zavádějí svá vlastní pravidla nad rámec těch vládních.

„Od středy je potřeba myslet na povinnost používání jednorázových rukavic, ty jsou zákazníkům k dispozici už při vstupu do obchodu a na dalších místech hypermarketu,“ řekla pro Lidovky.cz Lutfia Volfová, mluvčí Globusu. Ostatní řetězce se prozatím rozhodly jít spíše cestou doporučování.

Ve všech obchodech ale nadále platí povinnost nošení roušek. Navíc mohou zákazníci vstupovat a pohybovat se po prodejní ploše ve skupině maximálně dvou osob s rozestupy jednotlivých skupin alespoň dva metry. Výjimka platí po děti mladší 15 let, které doprovází dospělý ze společné domácnosti.

„Zaměstnanec bezpečnostní agentury provádí kontrolu u vchodu a dohlíží na dodržování zakrytí dýchacích cest a rozestupů na prodejní ploše, zejména v úseku pečiva,“ popsala Renata Maierl, mluvčí společnosti Kaufland.

Alkohol jenom doma

Vládní restrikce ale opět daleko více zasáhla majitele restauračních zařízení, kteří museli počínaje středou až do 3. listopadu zcela uzavřít své provozovny. Hotové pokrmy mohou prodávat pouze přes okénko. I to je ale omezeno osmou hodinou večerní, kdy musí tento prodej ukončit.

Navíc nesmí prodávat například pivo do kelímků, popíjení alkoholu na veřejnosti je zapovězeno úplně. Z restaurací, hospod nebo třeba vinoték si tak zákazníci mohou domů odnést jen uzavřené balení. I proto obchodní řetězce v nadcházejících dnech očekávají další nárůst poptávky po alkoholu, který budou lidé konzumovat doma.

„Očekáváme, že zájem o alkohol ze strany zákazníků v příštích dnech poroste a budou ho ve zvýšené míře konzumovat v domácím prostředí. Na jaře došlo ke zvýšení poptávky u alkoholu až v desítkách procent,“ řekl pro Lidovky.cz Tomáš Kubík, mluvčí řetězce Penny Market.

To potvrdila i Volfová z Globusu, podle které bude poptávka ještě vyšší než na jaře, protože tehdy si lidé mohli alkohol u okýnka koupit. Tehdy zaznamenali nárůst prodeje u piva o 30 procent a v případě vína o deset. „Už jsme upozornili své dodavatele, že budeme zvyšovat objednávky. A nejenom u alkoholu. Lidé budou především doma, restaurace jsou zavřené, takže si budou vařit. Očekáváme nárůst prodeje i u potravin,“ vysvětlila. Výjimku dostaly hotelové restaurace, které budou hostům k dispozici do osmi večer.

Nová pravidla se však nevyhnula ani obchodním centrům, která musela už v pátek vypnout veřejné internetové připojení. Nově musí také omezit odpočinkové zóny, aby nedocházelo ke shromažďování osob. Vylidňování nákupních center tak bude pokračovat. „Návštěvnost u nás klesla oproti srpnu asi o 15 procent zákazníků denně,“ sdělila pro Lidovky.cz Karolína Peterková, mluvčí pražského Palladia.

Zdroj: lidovky.cz

Scroll to Top