Povinnost testovat v domovech seniorů bude zřejmě od středy

Povinnost testovat v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude zřejmě platit od středy 4. listopadu. První testy pak musí být do pěti dní a poté každý týden. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký. Vláda záměr testování schválila v úterý, podle Horeckého se teď dokončuje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek podle něj bylo v sociálních zařízeních pozitivně testovaných na koronavirus 3077 klientů a 2169 zaměstnanců.

“Povinnost plošného testování by měla platit od 4. listopadu a poprvé by se mělo testovat do pěti dní a potom každý týden,” uvedl Horecký. Podle něj se počítá s testováním zaměstnanců i klientů, ladí se výjimky například pro lidi, kteří pracují z domova nebo jsou doma na ošetřovném s dětmi.

“Je důležité, abychom věděli, od koho testy dostaneme a jak bude testování hrazené,” dodal. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) objednala Všeobecná zdravotní pojišťovna na pokyn vlády dva miliony testů. Podle Horeckého má za jeden pojišťovna zaplatit asi 120 korun bez DPH. Úhrada za testování bude 200 korun, test bude provádět zdravotník, smluvní lékař nebo zdravotní sestra pracující v zařízení. Celkem by se mělo testovat asi 200.000 lidí, klientů zařízení je mezi nimi 80.000 až 100.000.

Výsledky u těchto antigenních testů jsou zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé. Podle studie Univerzity Karlovy a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. Při PCR testu zpracovaném v laboratoři se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Získání výsledků je náročnější a trvá výrazně déle. Testy jsou ale spolehlivější.

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Je jich více než 150. Přibývá také nakažených seniorů i mimo tato zařízení, a to v průměru 1700 denně. Od 1. října testy nákazu potvrdily u téměř 30.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohrožení vážným průběhem nemoci a tvoří také naprostou většinu z více než 2800 lidí, kteří nemoci podlehli. Upozorňují ale na to, že věk sám není tak významným rizikovým faktorem jako zdravotní stav. Starší lidí mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, curkovka nebo obezita.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru