OčkováníCestováníCovid-19KoronavirusKoronavirus v ČeskuPříznaky

PŘEHLED: Tisíce Čechů hlásí potíže po očkování proti covidu. Podezřelých úmrtí je už 65

Lékový ústav eviduje celkem 65 případů úmrtí, která nastala v čase po očkování proti covidu a je třeba prověřit jejich případnou souvislost. Za poslední týden jich přibylo deset. Zdravotníci v Česku přitom podali lidem přes 3,8 milionu dávek očkování.

Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich k úternímu večeru zaznamenal 4 184, což je o 251 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou ve čtvrtek Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil.

SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Všechna podezření na úmrtí po očkování jsou důkladně hodnocena v rámci ČR a následně na celoevropské úrovni výborem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má ČR své zástupce.

EMA pravidelně hodnotí bezpečnost všech vakcín proti covidu registrovaných pro použití v EU. I přes vzácné případy krevních sraženin po očkování vakcínami firem AstraZeneca a Johnson & Johnson podle EMA přínosy vakcinace převažují nad riziky. Některé země ale očkování vakcínou od AstraZenecy omezily.

Lidé či lékaři v Česku hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

Dosud bylo v Česku podáno lidem více než 3,8 milionu dávek vakcín a přes milion lidí dostalo obě potřebné dávky. V ČR se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Většina podaných dávek byla od společností Pfizer/BioNTech.

Celkové příznaky a reakce v místě aplikace – 2 685

  •  např. horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost, žízeň
  •  pocit nepohody, reakce v místě vpichu – bolest, zarudnutí, otok, teplo, svědění, zduření, modřina, brnění, vyrážka
  •  příznaky podobné chřipce
  •  otok obličeje, pocit horka, pocit chladu, nepříjemný pocit na hrudníku, bolest na hrudi, bolest v podpaží
  •  snížená pohyblivost končetiny, zhoršení chůze nebo potíže při chůzi, zhoršení zdravotního stavu
  •  selhání/neúčinnost očkování

Neurologické příznaky – 968

  •  bolest hlavy, parestézie, mravenčení, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba, narušení rovnováhy, ospalost, snížená citlivost, obrna lícního nervu, migréna
  •  narušení chuti, narušení paměti, narušení čichu, narušení řeči, cévní mozková příhoda, paréza končetiny, narušení pozornosti, narušení kognitivních funkcí, bolest v průběhu nervu

Pokračování článku (Zdroj: CNN Prima News): PŘEHLED: Tisíce Čechů hlásí potíže po očkování proti covidu. Podezřelých úmrtí je už 65

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Back to top button