Proč je dobře, že školy zůstaly zavřené

Zavřené školy vzbudily u mnohých rodičů velkou nevoli. Krátce po jarních prázdninách si jen málokterý z nich může dovolit zůstat doma a jsou to pro ně starosti navíc. Epidemiologové ale toto rozhodnutí vlády kvitují, jak ukazují nejnovější výzkumy, děti jsou vůči nákaze koronavirem stejně náchylné jako dospělí. Mají však mírnější průběh a jejich onemocnění může probíhat skrytě, proto jsou z pohledu přenosu nákazy nebezpečnější.

Aby vědci z čínské provincie Šen-čen pochopili, jak se koronavirus šíří, sledovali téměř měsíc 391 nemocných a 1286 lidí z jejich nejbližšího okolí. Z jejich zjištění vyplynulo, že děti jsou pro onemocnění Covid-19 stejně náchylné jako dospělí.

Tím, že však mají pravděpodobně zdravější plíce než dospělí (nekouří a jsou méně let vystaveny znečištěnému ovzduší), mají větší pravděpodobnost, že se jejich imunitní systém onemocnění dýchacích cest ubrání.

Děti jsou tak infikovány koronavirem přibližně stejným tempem jako dospělí, jen projevy onemocnění jsou u nich minimální. Nakažené děti se tak pouze pár dní nemusí cítit úplně dobře, mohou být jen unavené, bez dalších příznaků.

Podle informací v odborném magazínu Live Science se přitom nemoc Covid-19 nejrychleji šíří právě v domácnostech, koronavirem je nakaženo asi 15 % lidí, kteří přijdou do styku s infikovanou osobou.

Nenabízíme Vám jen naše služby, nabízíme Vám nový bezstarostný život.R

Zatím sice odborníci přesně nevědí, jak rychle dítě s relativně mírnými příznaky může ohrozit staršího, a tedy nejzranitelnějšího jedince. Nicméně apelují na rodiče, aby v rámci zavřených škol nedávali hlídat své děti prarodičům, aby je tak zbytečně neohrožovali.

Uzavření škol tak podle odborníků může být skutečně účinným opatřením proti šíření viru. „Jedná se sice o velmi nepříjemné opatření, zvlášť když nikdo v současné době není schopen říci, jak dlouho by měly zůstat školy zavřené, nicméně může to být skutečně funkční řešení, jak minimalizovat ohnisko nákazy,” uvedli již dříve odborníci na Live Science.

Kromě tohoto zjištění výzkum čínských vědců ukázal, že přísný dohled nad infikovanými osobami a karanténa lidí, u nichž hrozí nákaza, můžou skutečně pomoci zabránit šíření nemoci.

Zdroj: novinky.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru