Covid-19

Prymula: Bez prodloužení nouzového stavu se v listopadu neobejdeme

Vláda na začátku listopadu požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. „My se nedostaneme z tohoto obrovského čísla, které tady teď je, na hodnoty, které by umožňovaly jít dále, bez nouzového stavu,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Aktuálně vyhlášený nouzový stav skončí 3. listopadu.

Prymula: Musíme nakoupit další ventilátory

Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že stát chce nakoupit 600 ventilátorů. „Budeme je urgentně potřebovat v nemocnicích, kde se kapacita blíží limitům,“ uvedl ministr. Vláda plánuje nakoupit také 1 500 přístrojů zlepšujících saturaci kyslíkem. Posuzuje nabídky z Nového Zélandu, Německa a Izraele. Prymula kvůli nákupům požádal o navýšení rezervy ze 406 milionů na 700 milionů.

Zahraniční lékaři pomohou v armádních zařízeních

Vojáci ze zemí NATO mohou na území České republiky poskytovat zdravotní péči ve vojenských zařízeních, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pomáhat by tak mohli v Ústřední vojenské nemocnici nebo v polní nemocnici v Letňanech.

Ministr obrany: Chceme využít všechny možnosti

„Chceme využít všech možností, tedy i nabídky na pomoc ze zahraničí,“ komentoval rozhodnutí vlády umožnit pobyt zahraničním vojenským lékařům ministr obrany Lubomír Metnar. Kromě Američanů, kteří by do Česka mohli přijet už příští týden, se o vyslání zdravotní pomoci jedná s Německem i dalšími zeměmi. „Očekávám, že zítra odsouhlasí naši spojenci 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob. Budou dopraveny prostřednictvím NATO,“ dodal Metnar a spojencům poděkoval.

Vláda souhlasí s pobytem vojenských lékařů ze zahraničí

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO do 300 lidí. O rozhodnutí, které musí schválit ještě parlament, informoval vicepremiér Jan Hamáček. Kabinet se mimořádně sešel, aby schválil působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků z USA. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by měli američtí lékaři přijet příští týden.

Zdroj: seznamzprávy.cz

Komentáře

Související články

Back to top button