Covid-19

Prymula: Jsem pro očkovací průkazy. Jejich zavedení bude nezbytné v celé EU

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude zavedení očkovacích průkazů nezbytné jak v Česku, tak i na úrovni celé Evropské unie, řekl televizi CNN Prima NEWS. S tímto průkazem by lidé mohli mít výhody například při vstupu do restaurací nebo během cestování. K imobilním lidem starším osmdesáti let budou podle Prymuly jezdit zdravotní týmy, které je naočkují doma.

„Jsem pro zavedení očkovacích průkazů, protože bez nich si nedovedu představit praktickou realizaci, jak by se ověřovalo, jestli jedinec byl očkován, nebo nebyl. A v podstatě pokud budou na úrovni Evropské unie celé různé provozy, které budou vyžadovat buď očkování, nebo aktuálně platný test, je takový systém asi nezbytný,“ řekl televizi CNN Prime NEWS Prymula.

V Česku už začaly s očkováním proti koronaviru všechny kraje. Přednostně vakcínu dostávají zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné pacienty s covidem. Od 15. ledna má začít vakcinace lidí starších osmdesáti let.

Vakcíny od dalších firem budou v Česku schváleny koncem ledna
Mnoho z nich ale nezvládne dorazit do očkovacích středisek ani k obvodnímu lékaři. Podle Prymuly se předpokládá, že například v zařízeních sociální péče očkování proběhne na místě. „Tedy že tam dorazí mobilní tým, pokud na očkování zařízení nemá svůj personál,“ upřesnil epidemiolog. K osobám, které se nemohou pohybovat, podle exministra zdravotnictví také přijedou mobilní týmy, které jim aplikují vakcínu doma.

V České republice je zatím schválena vakcína pouze od společností Pfizer a BioNTech. Schválení přípravku od dalších firem, například od Moderny nebo AstraZenecy, se podle Prymuly očekává koncem ledna. „Celý proces se zdržel proti původním předpokladům a teď se očekává, že to může být až na sklonku měsíce ledna. Je otázkou, jestli to nebude dříve, ale musíme raději počítat se scénářem, který je dlouhodobější,“ podotkl Roman Prymula.

Zdroj: Prima CNN

Komentáře

Související články

Back to top button