Prymula: Kritické dva týdny, covid napadá seniory, přibývá hospitalizací

Křivka počtu nakažených i hospitalizovaných s nemocí covid-19 roste. Stejně tak i zemřelých. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly růst bude pokračovat ještě 10 dnů až dva týdny. Rostoucí tlak na zdravotní systém se projevuje „nárůstem zásahu zranitelných skupin obyvatel“. „To je něco, co jsem na jaře neměli,” podotkl.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek upřesnil, že oproti jaru prudce přibývá nemocných mezi seniory, kteří častěji potřebují být hospitalizováni.

„V posledních dvou týdnech, hlavně v tom posledním, pozorujeme opravdu velký nárůst pozitivně diagnostikovaných seniorů. V některých regionech z velkých sociálních a sociálně zdravotnických zařízení. To je samozřejmě záruka budoucího tlaku na nemocniční systém,“ varoval Dušek.

Při kontrole aktuální klastrů sociálních zařízení, je jich zaznamenáno více než sto patnáct nových. Když se sečtou, tak mají po letech čtyřicet dva tisíc pozitivně diagnostikovaných seniorů, což jsou ale v podstatě jen sociální zařízení, nikoliv ti zranitelní obyvatelé, kteří se nakazili i v běžném životě,“ vysvětlil zjednodušeně Dušek aktuální čísla.

„Velkým problémem je pozitivní zdravotnický personál. Nakažených zdravotníků evidujeme přes šest tisíc tisíc dvě stě,“ dodal Dušek. Z toho je 1 300 lékařů a 2 700 zdravotních sester.

Nejvíc nemocných je v Praze

Současný průměr denních přírůstků nakažených je 6 894. Celkem je v nemocnicích 3 002 infikovaných covidem, z toho 479 na jednotkáchintenzivní péče, sdělil předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý. Smrtnost nemoci podle něho poroste.

Nejvíc nemocných je v Praze.  Nejvíce zatížená s pacienty s covidem je pražská Fakultní nemocnice Motol. Na druhém místě je Nemocnice Uherské Hradiště, následují fakultní nemocnice v Brně a Plzni. Pátá je Thomayerova nemocnice Praha.

Od březnového začátku epidemie koronaviru se v Česku nakazilo téměř 150 tisíc lidí a zemřelo 1 230 pacientů. Nejvyšší denní nárůst, o 63 mrtvých, přibyl do statistik v pondělí. Podle počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden je země už na čtvrtém místě ve světě, ve středu byla sedmá.

V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu výstaviště Letňany. Lůžek bude 500 a jejich výstavbu zajistí armáda, oznámil šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček.

Kromě lůžek je u pacientů zásadní kvalifikovaný personál sester a lékařů. Potřeba jsou odborníci na intenzivní péči nebo anesteziologové. „Tímto tempem budeme mít za měsíc přes 40 tisíc nakažených zdravotníků, to je katastrofální,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zdroj: idnes.cz, čtk

Scroll to Top