Prymula: Mohou přijít přísnější opatření. Kontaktů je stále mnoho

Prymula naznačil, že mohou přijít přísnější opatření k omezení šíření koronaviru. Ve Sněmovně řekl, že kontaktů mezi lidmi je stále příliš mnoho.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý ve sněmovně přiznal, že přijatá opatření zatím nemají kýžený efekt. „Jak jsme zavedli opatření v uplynulých dnech a týdnech, tak nevidíme pozitivní dopad, že by čísla šla dolů. Musíme vnímat kapacitu, kterou máme v nemocničních zařízeních. Je důležité, že kapacita má limity,“ řekl. Přírůstky počtu nakažených by podle Prymuly mohly dosáhnout vrcholu kolem 11. listopadu.

 „Stále dochází k nárůstu počtu nakažených, reprodukční číslo se pohybuje mezi 1,37 a 1,47,“ komentoval ve sněmovně situaci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). „V poslední době se dostává nákaza do zranitelných skupin seniorů a dochází mezi nimi k vývoji klastrů,“ pokračoval. Podíl pozitivních testů podle něj vzrostl z 4 až 5 procent na nynějších asi 30 procent. „Detekujeme vrchol ledovce, ale v populaci je větší nálož, než se odhadovalo,“ hodnotil ministr situaci.

„V poslední době se nákaza dostává do zranitelných skupin seniorů, kde dochází k šíření nemoci. Naše kroky by měly vést k tomu, abychom snížili reprodukční číslo i virovou nálož v populaci, která je značná,“ řekl Prymula ve Sněmovně.

Dokumentuje to podle něj počet nakažených na celkový počet provedených testů. „Momentálně se blíží 30 procentům. V tuto chvíli tak detekujeme pouze vrchol ledovce, v populaci je tak větší nálož, než se předpokládalo,“ doplnil.

Největší zatížení nemocnic očekává mezi 3. a 11. listopadem, kdy se má zaplnit 9 až 11 tisíc standardních lůžek s kyslíkem. Pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče Prymula očekává mezi 1500 až 3000.

„Kontaktů mezi lidmi je stále příliš mnoho, opatření proto nejsou vždy účinná,“ uvedl Prymula v závěru projevu s tím, že vládě bude muset představit přísnější opatření. Ministr okamžitě po konci vystoupení ze Sněmovny odešel.

Poslanci ještě před jeho projevem potvrdili stav legislativní nouze, jak jej vyhlásil předminulý pátek předseda Radek Vondráček. Umožní to zrychlené projednávání vybraných zákonů.

Zdroj: idnes.cz, irozhlas.cz, lidovky.cz

Scroll to Top