Prymula: Nouzový stav má být vyhlášen od pondělí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) v úterý představili další opatření ve školách, která mají omezit šíření koronaviru. Prymula zopakoval, že ve středu požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu. Ten by měl platit od pondělí.

Neutěšená situace” podle něj vyžaduje razantní řešení. Některá opatření podle něj bez nouzového stavu nelze vyhlašovat. Kapacita zdravotnických zařízení je limitována a například nařízení pracovní pohotovosti nelze podle něj bez nouzového stavu vyhlásit.

„Budeme se snažit spolupracovat s lékařskými fakultami,” nastínil Prymula, že kapacita mediků, kteří by mohli nastoupit do zdravotnictví je v řádech tisíců osob.

Opatření budou cílena do školství a volnočasových aktivit, aby měla co nejmenší ekonomické dopady.

Opatření ve školství budou aplikována regionálně na dobu 14 dnů. Cílem je snížit reprodukční číslo z nynějšího 1,2 pod 1. Opatření začnou platit stejně jako nouzový stav od příštího pondělí.

Mateřských a základních škol se omezení přítomnosti dětí nedotkne. To samé bude platit i pro nižší ročníky víceletých gymnázií. Střední školy jsou podle ministra jedním z ohnisek nákazy, z nichž se covid-19 dále šíří.

Detaily opatření chtějí ministři zveřejnit zítra.

„Bude to podstatně mírnější, než na jaře,“ uvedl Prymula.

Ministr přiznal, že ČR nebude přistupovat k omezení cestování, ale předpokládá, že ze strany okolních zemí může k takovýmto opatřením dojít.

Ministr se vyjádřil i k dodávkám remdesiviru, kterého začal být v tuzemských nemocnicích nedostatek. Podle něj již část dávek dorazila a do konce týdne by mělo být v ČR 1969 dávek, které ČR získá zdarma v rámci pilotního projektu. Další dodávky budou zajišťovány skrze EU.

Zdroj: novinky.cz

Scroll to Top