Covid-19

Prymula: S otevřením restaurací bych počkal

Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula by byl s rozvolňováním opatrnější. V rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že restaurace by zatím nechal zavřené a otevřel by jen malé obchůdky. Prohlásil, že noční bary a podniky by měly zůstat zavřené do konce roku.

Čísla podle Prymuly nejsou ideální. „Z dat zatím ještě nejsem přesvědčen o tom, že by pokles byl tak dramatický, abychom v pondělí mohli otevřít vše. Zastávám opatrnější přístup. Dovedu si představit, že by se v první uvolňovací etapě otevřely malé obchůdky. Ty takovým rizikem nejsou. Pokud se otevře všechno, riziko bude narůstat. S restauracemi bych počkal. Do konce roku nevidím prostor pro otevírání barů a nočních podniků,“ prohlásil Prymula.

Tlaky na rozvolňování jsou podle něj obrovské. Podle něj by mělo nastat ale až ve chvíli, kdy budou nárůsty nově nakažených pod tisícovkou denně. Tisíc nových případů denně odhaduje Prymula na 14. prosince.

„Když to pustíme na pěti tisících, je logické, že kontakty opět stoupnou. Mobilita může vést k tomu, že se zase budeme řítit do průšvihu,“ varoval Prymula v rozhovoru pro Lidovky.cz. Opětovné brzdění by podle něj bylo náročnější a bolestivější.

Vláda bude o rozvolnění a přechodu do stupně 3 rozhodovat v neděli ráno. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už se nechal slyšet, že rozvolnění je podle něj 50 na 50. Před rychlým rozvolněním varoval i premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Zdroj: lidovky.cz, prima cnn

Komentáře

Související články

Back to top button