Prymula: Ve školách se virus šíří rychle. Testování má větší význam na středních

Školství hraje v šíření koronaviru podle anglosaské studie významnou roli, uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj má ale testování větší význam na středních školách než na nižších stupních.

„Není možné vrátit celé školství okamžitě zpět. Přestože byly různé diskuze o tom, zda je školství skutečně rizikové, tak teď na základě anglosaské studie, kde byli vědci američtí, britští i australští, se ukazuje, že po analýze jednotlivých segmentů školství hraje skutečně významnou roli v šíření viru. Asi 34 procent. To znamená, že musíme postupovat opravdu obezřetně,“ okomentoval Roman Prymula s tím, že děti se do lavic musí vracet v nějaké sekvenci.

Zároveň ale upozornil, že sekvenční návrat do škol je možný jen za podmínek testování. „To má u středních škol mnohem větší význam než u základního stupně. Říká se, že u středních škol má testování význam asi takový, že sníží výskyt zhruba o 50 procent,“ vysvětlil epidemiolog v pořadu.

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech, potvrdila v úterý vláda. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po jednání kabinetu uvedl, že rozhodnutí bylo jednomyslné.

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude podle Plagy týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

Žáci se budou ve školách testovat podle vydaného opatření dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci, kteří se s ním potkali za poslední dva dny.

Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou muset používat roušky. Děti budou maximálně v 15členných skupinách, podle Plagy ideálně v půlených skupinách. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách.

Doma zůstanou žáci druhého stupně, středoškoláci i vysokoškoláci

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství ale plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů.

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Základní umělecké školy a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele od 12. dubna.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru