Covid-19CestováníKoronavirusKoronavirus v ČeskuMinistr ZdravotnictvíOchranná opatřeníOčkování

Registrace k očkování se otevře i čtyřicetiletým. Praktici dostanou více vakcín

Od nedělní půlnoci se mohou na očkování přihlašovat lidé starší 40 let, oznámil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také představil postup očkování u praktických lékařů. Společnost Všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evengelisty Purkyně, která sdružuje pět tisíc praktických lékařů, přitom ve čtvrtek kritizovala systém rozdělování vakcín.

Premiér rovněž uvedl, že praktičtí lékaři by měli od příštího týdne dostávat napřímo vakcínu Moderna, přičemž za květen a červen by mělo jít o 454 tisíc dávek. „Pfizer bude chodit jen do očkovacích míst,“ zdůraznil premiér. 

„Zrychlí to očkování u praktických lékařů a pomůže urychlit očkování u starších kategorií, které stále čekají,“ doplnil později šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Všechny dodávky AstryZenecy, které dorazí v květnu budou na druhé dávky. Distribuce bude probíhat tak, že si praktický lékař objedná vakcínu u distributora. Lékaři by si měli objednávat podle potřeb,“ dodal. 

V Česku bylo podáno již 3 901 001 očkovacích dávek, přičemž vakcinaci má ukončenu 1 065 694 lidí. Většině z nich byla přitom aplikována vakcína od firmy Pfizer/BioNTech. Očkuje se i látkami od společností Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson. K vakcinaci dochází převážně v očkovacích centrech. 

Podle Babiše čeká na očkování u praktických lékařů v současnosti přes 216 tisíc lidí, z toho asi 23 tisíc je starší 80 let. Od pondělní se podle Babiše budou moci k očkování registrovat lidé nad 40 let. Po této věkové kategorii pak český premiér plánuje otevřít registraci pro všechny.  

Babiš na tiskové konferenci konstatoval, že vývoj epidemie je v současnosti příznivý. „Na druhé straně dost rozvolňujeme. Musíme být opatrní a bylo by dobré, kdyby si to všichni uvědomovali,“ uvedl. 

Pokračování článku (Zdroj: Denik.cz): Registrace k očkování se otevře i čtyřicetiletým. Praktici dostanou více vakcín

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Back to top button