Covid-19

Reprodukční číslo dále klesá, už je pod hodnotou 1

Reprodukční číslo R v sobotu kleslo na hodnotu 0,9. Téměř týden poté, co graf v neděli ukázal číslo 1. Číslo R ukazuje rychlost šíření nákazy v populaci, respektive udává, kolik dalších osob může infikovat jeden nakažený.

Hodnota pod hranicí čísla 1 ukazuje, že statisticky jeden nakažený nemusí nakazit v průměru jednoho dalšího člověka.

V polovině září vystoupalo číslo R až na hodnotu 1,6 a následně se několikrát pohybovalo kolem 1,5. Po přijatých opatřeních se ho 28. října podařilo srazit na hodnotu 1,1.

Šíření epidemie má oproti přijatým opatřením určitou setrvačnost a odborníci upozorňovali, že má-li se šíření koronaviru dostat pod kontrolu, je třeba, aby reprodukční číslo pokleslo na hodnotu 0,8.

Oficiální hodnotu čísla R zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jednou týdně, většinou v pátek. Novinky číslo zveřejňují na základě dat portálu Data Against Covid.

Od březnového začátku epidemie se koronavirem v České republice nakazilo 411 220 lidí, více než polovina z nich se z nemoci již vyléčila. V zemi tak nyní je zhruba 168 800 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných v posledních dnech stagnuje. V nemocnicích je s covidem 8283 pacientů, v těžkém stavu je přibližně 1200 z nich.

Zdroj: novinky.cz

Komentáře

Související články

Back to top button