Růst počtu nakažených je alarmující. Hamáček mluví o radikálním omezení jako v Izraeli

Vicepremiér, šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) považuje růst počtu nakažených za alarmující. Je podle něj otázkou, zda opatření stačí, nebo nastal čas pro radikální omezení po vzoru Izraele.

“Krizový štáb pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit. Počet nově infikovaných je alarmující a je otázka, zda je současný vývoj zvladatelný již platnými či navrhovanými opatřeními, nebo zda již nastal čas pro radikální řešení po vzoru Izraele,” napsal ČTK Hamáček na žádost o komentář rekordního denního přírůstku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) věc v sobotu nekomentovali, v pátek ale uvedli, že pokud budou počty nově infikovaných dál růst, hrozí uzavření země podobně jako na jaře.

Za pátek v Česku přibylo 8618 nově nakažených. Za poslední týden jde o čtvrtý rekord za sebou. V nemocnicích bylo 1893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. V pátek zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 25 lidí, jen za tento týden přes 200, celkový počet obětí se tak zvýšil na 905.

Izrael zavedl přísnou plošnou uzávěru před třemi týdny. Po prvním týdnu celostátního lockdownu stát opatření ještě zpřísnil. Lidé se s výjimkou cest do práce nesmějí vzdalovat od domu na víc než 500 metrů, zavřeny zůstaly školy, obchody s výjimkou potravin, restaurace, sportoviště a kulturní střediska. Venku se pak může sejít nanejvýš dvacet lidí.

V důsledku přísných opatření se šíření nákazy v Izraeli patrně zpomaluje. Z celkového počtu provedených testů bylo ve středu pozitivních bezmála devět procent, což je nejméně od poloviny září.

Zdroj: novinky.cz

Scroll to Top