S koncem nouzového stavu by padla i uzávěra okresů. Sněmovna dnes rozhodne

Poslanci v pátek rozhodnou, jestli nouzový stav skončí 28. března, nebo se ještě protáhne. Vláda žádá o prodloužení o 30 dnů – do 27. dubna. Jasnou podporu kabinet zatím nemá. Bude záležet především na hlasech poslanců KSČM. S koncem nouzového stavu by padl zákaz přejíždění mezi okresy.

Menšinová vláda ANO a ČSSD nemá ve Sněmovně dost hlasů, pro prodloužení nouzového stavu proto potřebuje někoho z opozice. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se snažili lídry opozice přesvědčit a několikrát se s nimi sešli. U většiny opozice neuspěli.

Pokud by Sněmovna nouzový stav nepodpořila, zřejmě by skončil 28. března. Premiér Babiš už řekl, že pokud opozice nouzový stav neschválí, vláda ho prodlužovat nebude. Před tím ji varoval i Ústavní soud, který naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu ho vyhlásit na žádost hejtmanů. Právě taková situace v únoru nastala.

Vláda by tak musela veškerá nařízení proti šíření covidu vyhlašovat na základě pandemického zákona. Ten však neumožňuje omezit volný pohyb. Znamenalo by to, že s půlnocí 28. března by padl zákaz přejíždění mezi okresy. Vláda by zároveň nemohla nařídit zákaz nočního vycházení, který momentálně platí mezi 21. hodinou a pátou ranní.

Pandemický zákon jako plán B

„Pandemický zákon je plán B. Pokud nedovolí použít nejúčinnější zbraň, musíme bojovat s tím, co máme. Věřím, že opozice bude souhlasit s tím, co říkám. Jednání, předpokládám, povede ministr zdravotnictví a já k tomu jako šéf krizového štábu také něco řeknu,“ uvedl v neděli v Partii na CNN Prima NEWS ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Na středeční schůzce ale většinu opozice nepřesvědčil.

Vláda je často terčem opoziční kritiky, že se neumí obejít bez nouzového stavu. Češi v něm žijí už od 5. října, od té doby platí bez přestání. Vloni na jaře trval nouzový stav 66 dní.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru