Semafor označil devět rizikovějších oblastí. Velká ohniska jsou Praha a Moravskoslezský kraj, uvedla Rážová

V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, kterých je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace, na tiskové konferenci.

Hodnotí se 25 parametrů. Jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,” řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Z doporučení ministerstva z minulého týdne vyplývá, že tamní hygienické stanice mají zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky nebo posílit odběrová místa a laboratoře, což se například v Praze děje zhruba dva týdny. Nemocnice pak také mohou omezit návštěvy.

Lidé by se pak podle ministerských doporučení měli vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje, dodržovat odstup od cizích osob nebo zvážit nošení roušek i tam, kde nejsou povinné. Lidé, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci dýchacích cest, by měli zůstat doma, omezit kontakty s rodinnými příslušníky a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo za červenec nově diagnostikováno 4597 lidí s covidem-19 , což je velké množství. “Velká část jde na vrub Moravskoslezského kraje a Prahy,” řekl Dušek. Podle něj ale musí velmi málo lidí do nemocnic. Nově hospitalizovaných bylo 237 lidí a vážný průběh mělo 33 z nich. Zhruba polovina mezi hospitalizovanými byli lidé nad 65 let, senioři měli 26 vážných průběhů z celkových 33 za celý měsíc.

Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Hlavní město je podle ní téměř na hranici mezi zeleným a horším žlutým stupněm. Od minulého pondělí tam přibývá průměrně 56 nově diagnostikovaných za den, jeden nemocný aktuálně nakazí mezi 1,29 a 1,5 dalšího člověka, podobně je na tom i Středočeský kraj, který je s metropolí silně provázaný. “Podíl případů bez prokázaného zdroje nákazy je asi 18 procent, což hodnotíme jako snesitelné,” dodala Jágrová.

Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladých lidí, jako například ohnisko v klubu Techtle Mechtle s více než dvěma stovkami nakažených, nebo agenturními zaměstnanci. “Bohužel se zapomíná držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,” uvedla Jágrová.

Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru. Nákazy, které si přivezli Češi z dovolené, jsou podle Rážové v celkovém počtu zanedbatelné.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Scroll to Top