Souhrn: Domažlicko hlásí raketový přírůstek nakažených, Česko přijme pacienty z Francie

Česká republika eviduje od vypuknutí epidemie nového typu koronaviru již 4543 lidí, kteří se nemocí covid-19 nakazili. Oproti hodnotě z nedělního rána tak došlo k nárůstu o 68 nakažených osob. Úspěšně se dosud uzdravilo 96 pacientů, 67 nakažených zemřelo. Raketový přírůstek v počtu nemocných hlásí Domažlicko, kde hygienici za jediný den zaznamenali 79 nových případů.

Většina z nich je přímo z Domažlic. Domažlický okres doplácí na návrat lyžařů, kteří za svým koníčkem vycestovali i v době, kdy už bylo zřejmé, že to není dobrý nápad. Po návratu někteří nedbali opatření a vyrazili na kulturní akce, čímž se nákaza mohla rozšířit,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Druhým problémem jsou podle Bartoše pendleři, kteří pracují v zahraničí. „Protože nákaza se potvrdí až se zpožděním, mohli tito lidé před jejím potvrzením nakazit své okolí,“ vysvětlil. Proč se nákaza nešíří i v jiných okresech v pohraničí však neumí vysvětlit. „Zřejmě jsou tam lidé opatrnější,“ spekuluje Bartoš.

Prodloužení nouzového stavu

Představitelé vlády již v minulosti uvedli, že bude nutné přistoupit k prodloužení nouzového stavu. Ve zveřejněné žádosti, kterou hodlá předložit Poslanecké sněmovně, vláda upozorňuje, že se v Česku stále může pohybovat značné množství nakažených, kteří dosud nebyli testováni. „Znalost celkového počtu nakažených osob je přitom velmi podstatná pro nastavení přesných a exaktních predikcí budoucího vývoje,“ píše se v dokumentu. Přesná data by přitom mohly být k dispozici v polovině dubna.

Vláda také dodává, že současná situace umožňuje rychleji reagovat na vývoj koronavirové krize a nakupovat ochranné prostředky i další nezbytné pomůcky a zařízení, jako jsou například plicní ventilátory.

Na základě doporučení Ústředního krizového štábu v čele s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem žádá kabinet Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do pondělí 11. května. Opozice již dříve uvedla, že po vládě žádá podrobné vysvětlení.

Česko přijme pacienty z Francie

Brněnští lékaři z bohunické Fakultní nemocnice se postarají o pacienty s onemocněním Covid-19 z Francie. Premiér Andrej Babiš to uvedl v České televizi. Jde o první případ, kdy Česká republika pomůže s péčí o pacienty s koronavirem jinému státu.

Francouzské nemocnice jsou nyní přetížené, země totiž patří mezi koronavirem nejvíce postižené státy v Evropě. „V nejbliží době by měla Fakultní nemocnice Brno přijmout šest pacientů. Celkově jsme nabídli dvanáct míst, respektive čtrnáct,” uvedl Babiš v televizi.

Jde o první výraznější pomoc České republiky nejvíce postiženým evropským zemím. Některé státy jako Německo či Albánie například do postižené Itálie vyslaly své lékařské týmy, Česko zatím podobný krok neučinilo.

Brněnská fakultní nemocnice se stane v republice jedním z hlavních center boje proti koronaviru. Jak v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, v Brně se zřejmě bude testovat při léčbě koronaviru experimentální lék remdesivir. „Společnost nám nabídla dvě až tři místa, půjde o jednotky až desítky balení,” uvedl Prymula.

Koronavirus v číslech

Laboratoře na území České republiky otestovaly již 80304 vzorků. V nemocnicích muselo být dosud hospitalizováno 383 pacientů, u kterých se projevily příznaky nemoci covid-19. Na jednotky intenzivní péče muselo být kvůli vážnému průběhu onemocnění převezeno celkem 86 pacientů. Do domácího ošetřování pak lékaři propustili 183 lidí.

Po pátečním nárůstu v sobotu opět došlo k poklesu v podílu osob s prokázaným onemocněním covid-19 na celkovém počtu testovaných osob za jeden den. Zatímco v pátek laboratoře prověřily 6889 vzorků z nichž 332 (4,82 procenta) bylo pozitivních, v sobotu bylo provedeno 6134 testů a nákazu potvrdilo 282 (4,6 procenta) z nich.

Zdroj: denik.cz

Přejít nahoru