Starostové se o počtu nakažených ve vlastní obci dozvídají z médií. Šéfstatistik Dušek to chce změnit

Informace o počtu nemocných covidem-19 by starostové obcí s rozšířenou působností mohli dostávat jednou týdně. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. O lepší informace o počtu nakažených požádal ministerstvo zdravotnictví Svaz měst a obcí.

Starostové dosud podle svazu musí informace zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.

Přehrát 

00:00 / 10:04

 

Poslechněte si rozhovor se šéfem ÚZIS Ladislavem Duškem a předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem

Dušek v sobotu řekl, že s návrhem Svazu měst a obcí souhlasí. O požadavku se dozvěděl tento týden, v pondělí by o něm chtěl mluvit na jednání na ministerstvu zdravotnictví. „S kolegy chystáme první podobu a metodický popis sad, které bychom předávali jednotlivým starostům,“ řekl Dušek Radiožurnálu.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky věří, že návrh bude hned v pondělí schválen. Poté by se svazem domluvil, jakým způsobem by obce informace dostávaly. Nechtěl zatím odhadovat, odkdy by mohli starostové s daty počítat. Svaz měst a obcí žádal pravidelné informace, podle Duška by se mohlo jednat o data s týdenní retrospektivou, která by díky tomu stihly potvrdit i jednotlivé krajské hygienické stanice.

Svaz v pátek uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz. Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Na základě dat by podle svazu mohli efektivněji rozhodovat o opatřeních v sociálních, školských, zdravotnických a dalších zařízeních, která zřizují, ale i v hromadné dopravě.

Zdroj: irozhlas.cz

Scroll to Top