Tvrdý lockdown by byl nejjistější. Rozvolnění opatření přinese explozi, varuje Maďar

„Současná situace měla dvě řešení a ministerstvo zdravotnictví zvolilo ekonomicky méně bolestivé. Je to ale risk,“ řekl v pořadu Nový den Rastislav Maďar, epidemiolog a bývalý poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podle něj by byl tvrdý lockdown nejrychlejším a nejjistějším řešením. Návrat dětí do škol nebo jakékoliv jiné rozvolňování by podle Maďara současnou situaci zhoršilo a mohla by „znovu explodovat“.

„Byla dvě řešení současné situace a ministerstvo zdravotnictví zvolilo ekonomicky méně bolestivé, ale je to risk. Tvrdý lockdown by byl nejrychlejším a nejjistějším řešením, abychom situaci dostali více pod kontrolu,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS Rastislav Maďar. Reagoval tak na nárůst počtu nově nakažených lidí koronavirem za pondělí, kterých přibylo 11 233, což je asi o 2 300 víc než před týdnem.

Ministerstvo v pondělí zpřísnilo tak, že od čtvrtka budou povinné respirátory či zdvojené roušky ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD. Podle Maďara se jedná o posílení preventivních pilířů, ale i přesto je to velká nejistota. „Mám pocit, že se lidé v současné době hodně schází v soukromí za zavřenými dveřmi a dělají různé akce. Mnohem více lidí se promořuje, než se očkuje a chrání oběma dávkami, které poskytují i velmi vysokou imunitu,“ upozornil epidemiolog.

Podle Maďara je Česko v jedné z nejhorších fází pandemie, ve které se kdy nacházelo. A to především proto, že už nejsou kapacity v nemocnicích. „Každý nárůst nově nakažených přináší zvýšení hospitalizovaných včetně těch, kteří potřebují jednotky intenzivní péče. Situace je to neradostná a je otázka, jestli skutečně budeme muset dojít k tvrdému řešení na pár týdnů,“ podotkl epidemiolog s tím, že zlepšení vidí za týdny až měsíce.

Není vhodná doba na otevření škol

Zároveň uvedl, že čísla v Česku jsou velmi vysoko na to, aby se cokoliv rozvolňovalo a jakékoliv spekulace o rozvolňování epidemiologa děsí. „Mám pocit, že někdo z vládní exekutivy, hlavně tedy z ministerstva zdravotnictví, se zhlédl v antigenních testech. Většina z dětí nebude mít žádné příznaky nebo mírné. Za takových okolností antigenní testy nemají vysokou senzitivitu,“ upozornil Maďar s tím, že by se navíc otevřením škol zvýšila mobilita populace, což je nebezpečné, když máme tak vysoká čísla a natolik nízkou kapacitu nemocnic.

„Samozřejmě chceme otevřít školy a chceme, aby děti šly do školy, ale teď na to není vhodná situace. A podle mě nebude ani 1. března. Cokoliv, co se rozvolní do takto vysokých čísel, přinese zhoršení situace, mohlo by to opět explodovat. Kapacity pak už nebudou a budeme žádat okolní země, aby nám pomohly umístit naše pacienty,“ varoval epidemiolog.

Dodal, že by to možná trochu lépe vyřešily PCR testy, a dalším řešením by bylo kompenzovat těm rodičům, kteří zůstanou s dětmi doma, stoprocentně plat.

Tušil jsem, že to bude stát velké množství lidských životů. Pak už nebylo jiné řešení než tým opustit, měl bych z toho velké výčitky.

Maďar se v pořadu zmínil i o svém odchodu z ministerstva zdravotnictví, kde dělal poradce exministrovi Adamu Vojtěchovi. „Když na nás padala lavina, byla za zatáčkou, a někteří si stále mysleli, že jsme best in covid, tak jsem pod tím nechtěl být podepsán. Tušil jsem, že to bude stát velké množství lidských životů. Pak už nebylo jiné řešení než tým opustit, měl bych z toho velké výčitky a nesl bych to velmi těžce,“ zdůraznil epidemiolog.

V Česku se také diskutují vakcíny proti koronaviru. Zatím je dostupné očkování od tří firem –⁠ Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Hovoří se ale i o ruských nebo čínských vakcínách. Podle Maďara je v podstatě jedno, odkud vakcína pochází. „Pokud předloží standardní dokumentaci, která musí být velmi podrobná, a pokud ji Evropská léková agentura i český SÚKL schválí, tak potom není problém s použitím. Budeme znát přesná data, rizika, nežádoucí účinky, tím pádem to bude jednodušeji uchopitelné,“ řekl Maďar s tím, že čínské vakcíny jsou ale technologicky starší.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru