U stolu v hospodě smí být nejvíce 6 lidí

Nouzový stav v Česku bude vyhlášen od půlnoci na pondělí 5. října. Trvat bude jeden měsíc. Nouzový stav podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly umožní státu rychleji reagovat na aktuální situaci při vyhlašování nových opatření i distribuování zdravotnického vybavení. Prymula dodal, že opatření budou mírnější než na jaře.

– Od 5. října do 18. října ministr zakázal vnitřní hromadné akce nad 10 lidí, u venkovních je limit 20 lidí. Zároveň ruší operní, muzikálová a jiná představení, u nichž podle něj dochází k velkému šíření koronaviru. V restauraci u jednoho stolu bude moct sedět maximálně 6 lidí. V obchodech žádná nová opatření nejsou.

– Profesionální sport se bude hrát bez diváků, stejně tak nebudou probíhat velké koncerty.

– V Česku v úterý přibylo 1965 případů koronaviru, méně než ve většině všedních dnů minulého týdne. Aktuálně nemocných je 34 448 lidí, u většiny má nemoc covid-19 lehký nebo bezpříznakový průběh. V nemocnicích je podle údajů k pondělku 825 lidí, ve vážném stavu je 187 z nich.

– Dopoledne vláda v Poslanecké sněmovně vysvětlovala, proč je nouzový stav nutné zavést. „Dostáváme se na počty, které začínají omezovat kapacitu našeho systému,“ řekl Prymula poslancům s tím, že současná kapacita je stále dostačující, ale v tuto chvíli už nejsou v nemocnicích neobsazená lůžka a v případě dalšího nárůstu, by se tak musela omezovat další péče na úkor kovid pozitivních pacientů.

– U svateb bude limit třicet osob. Omezení ale začne platit od 19. října, aby se na ně svatebčané mohli připravit.

Plesová sezona je v ohrožení

Na následujících 14 dnů jsou zakázány i plesy, jak to s nimi bude dál, ještě ministr zdravotnictví neví. „Budeme ještě dále diskutovat, jak by mohly fungovat,“ uvedl Roman Prymula.

Změní se i vyučování ve školách, hudební výchova bude bez zpěvu

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) představil i nová opatření pro školy. Děti na prvním stupni základní školy budou mít nově hudebí výchovu bez zpěvu. Druhé stupně si rovněž nezazpívají a zároveň se jim změní i tělesná výchova, místo které jsou nově doporučeny pohybové aktivity venku. Střední školy v oblastech, které jsou na semaforu oranžové či červené, přecházejí na 14 dnů na distanční výuku

V restauraci u stolu jen v 6 lidech

Nová opatření se podle Romana Prymuly nedotknou obchodů. Změny naopak dozná návštěva restaurace, kde bude moct u jednoho stolu sedět maximálně 6 lidí. „Nechceme, aby se aktivity, které jsou spojeny s oslavami, přesunuly do restauračních zařízení a tady zase docházelo k přenosu,“ vysvětlil Prymula. Od 19. října rovněž bude platit nový limit pro svatby, a to 30 osob.

Sportovní utkání budou jen do 130 osob

Nové podmínky budou mít i sportovní utkání, limit u nich bude 130 osob. „Do limitu se vejdou celé realizační týmy, zabezpečovací personál, personál televizí a podobně,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Roční vyúčtování energií se blíží. Změnou dodavatele můžete ušetřit i několik tisíc.

Prymula na 14 dní zrušil operu či muzikály

Od 5. října budou součástí nových opatření i změny v kultuře a hromadných akcích. Tou nejzávažnější asi bude zákaz všech kulturních akcí se zpěvem. Nebudou se tedy konat operní či muzikálová představení. „Zpěv je jednou z rizikových aktivit, dochází jím k šíření,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Divadla budou moct fungovat až do 500 osob, novinkou bude zrušení přestávky na občerstvení. Vnitřní hromadné akce se budou moct konat do 10 lidí, venkovní do 20 lidí. Výjimky budou stejné jako na jaře, tedy podnikatelské aktivity, výkon povolání či zasedání zastupitelstev. Tvrdé podmínky podle Prymuly budou trvat 14 dní, tedy do 18. října.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Scroll to Top