Covid-19

V Praze bude další demonstrace proti vládním opatřením. Omezení počtu účastníků pořadatelé neřeší

V Praze se na svátek 28. října chystá další velká demonstrace proti vládním covidovým opatřením, informoval server iDnes.cz. Podle nových nařízení se demonstrace může účastnit nanejvýš sto lidí, přičemž se musí rozdělit do skupin po dvaceti, dodržovat dvoumetrové rozestupy a všichni musí mít roušky. Podle pořadatelů bude akce nenásilná, počet účastníků ale omezovat nebudou.

Podle přehledu veřejných shromáždění webu pražského magistrátu se demonstrace nazvaná Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci bude konat od 11:55 do 15:00 vedle Staré celnice na náměstí Republiky v Praze.

Podle vyjádření organizátorů bude akce „pokojným shromážděním občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot“.

„Léčba by nikdy neměla mít horší následky než nemoc! Nechceme žít léta ve strachu a nejistotě! Musíme vrátit politiky do ústavních kolejí. Nechceme další roky v represích, chaosu, vyhrožování a strachu šířeným současnými politiky,“ píší organizátoři v anotaci.

Počet protestujících na demonstraci omezovat nehodlají. „Účastníkům budeme doporučovat maximálně sterilní ústenku,“ sdělil hlavní pořadatel David Tesař portálu iDnes.cz. 

„Vezměte si něco k sezení, polštáře, polystyrény či molitany, deky apod. Abychom zabránili provokatérům k násilí, budeme se bránit posazením se na dlažbu, kam nás beztak vláda všechny postupně posílá,“ vybízejí pořadatelé v pozvánce pod peticí, pod kterou se podepsalo 1088 lidí. Chtějí se vyhnout násilnému střetu s policií, ke kterému došlo při nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí.

Nedělní demonstrace se po oficiálním ukončením zvrhla v bitku s policií, kdy se část protestujících z řad fotbalových fanoušků pokusila prolomit policejní kordon a házela na policisty pyrotechniku. Policisté zajistili 130 lidí, ve 14 případech zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů. Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku. 
Magistrát, kterému se chystané veřejné akce v Praze ohlašují, nemá pravomoc demonstraci zakázat, a to ani během nouzového stavu. Úředníci ji mohou předčasně ukončit až po vyhodnocení situace na místě, například z důvodu nedodržování hygienických opatření, jako tomu bylo při nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. 
Zdroj: lidovky.cz
Komentáře

Související články

Back to top button