V sobotu v Česku přibylo 4635 nakažených koronavirem

V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje, a celkově pátý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie. V nemocnicích bylo 2085 pacientů s covidem, z toho 408 ve vážném stavu.

V sobotu zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 22 lidí, celkový počet úmrtí se tak zvýšil na 948. Vyplývá to z nedělních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už víc než 114 000 lidí, aktuálně je nakažených přes 58 000. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko tento pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici. Víkendový rekord dosud držela minulá sobota 3. října s 2555 případy. Údaje o počtu sobotních testů či aktuálně hospitalizovaných zveřejní ministerstvo večer. V sobotu tým Chytré karantény vyzýval lidi k tomu, aby i přes nepřízeň počasí chodili na testy, nepřišli podle něj totiž ani objednaní.

I když většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků, výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Jsou obavy, zda při dalším strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne, ať už jde o speciální lůžka a přístroje pro vážně nemocné, nebo o personál. Strmě narůstá i počet zemřelých s covidem. Za tento týden přibylo do statistik zatím 187 úmrtí, nejvíc obětí – 44 – bylo ve středu, v pátek 42.Vláda kvůli zhoršující se epidemické situace vyhlásila nouzový stav a zavedla řadu omezení, která se podle všeho znovu zpřísní. Hrozí i celkové uzavření země podobně jako na jaře. Rozhodnout by vláda měla asi po víkendu na základě názoru epidemiologů, s nimiž situaci v sobotu večer konzultoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Náchodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno asi 558 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Uherskohradišťsko s 510 případy na 100 000 obyvatel, více než 400 nově nakažených má Příbramsko a Zlínsko.

V Praze v sobotu přibylo 665 nakažených, za víkend nejvíce

V Praze se v sobotu potvrdila nákaza koronavirem u dalších 665 lidí. Je to sice dvakrát méně než v pátek, kdy přibylo rekordních 1386 případů nemoci covid-19, jde ale o dosud nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy laboratoře kvůli menšímu počtu testů odhalí méně nakažených.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v hlavním městě zaznamenáno přes 23.000 nakažených. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Z celkového počtu lidí pozitivních na covid v Praze se více než polovina vyléčila, aktuálně nakažených je přes 11.600. Počet úmrtí s covidem vzrostl v sobotu o tři, celkem v hlavním městě s covidem zemřelo 201 lidí.

Tento týden nárůst nových případů v Praze výrazně zrychlil. V pondělí jich bylo 458, v úterý a ve středu už přes 800 a ve čtvrtek více než 700. Nové maximum stanovil pátek, kdy byla v Praze poprvé překonána hranice jednoho tisíce potvrzených případů covidu za jeden den.

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100.000 obyvatel zhruba 373 případů nákazy. Nejhůř jsou na tom teď Náchodsko a Uherskohradišťsko s více než pěti sty nových nakažených na 100.000 obyvatel.

Praha patří na mapě ministerstva zdravotnictví mezi červené regiony, kde se covid šíří komunitně, takže se tam nedaří hledat konkrétní zdroje nákazy. Ve třetím stupni rizika je také Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Ostatní kraje jsou na takzvaném semaforu oranžové s počínajícím komunitním přenosem.

Zdroj: lidovky.cz

Scroll to Top