Covid-19

Vláda přitvrdí opatření, přesune celé Česko do nejpřísnějšího stupně 5

Po prodloužení nouzového stavu do 22. ledna, na což kývl parlament a potvrdila to vláda, rozhoduje kabinet o tom, kdy začne v celé zemi platit nejtvrdší stupeň 5 protiepidemických opatření. V něm jsou otevřeny jen potraviny, lékárny a drogerie a platí zákaz nočního vycházení od 21 hodin do 5 ráno. Ministr zdravotnictví Jan Blatný preferuje, aby to bylo od 27. prosince.

Původně v této souvislosti mluvil dokonce již o 25. prosinci. „Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25. ale až od 27., čímž se umožní, aby lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat v průběhu vánočních svátků,“ řekl Blatný poslancům před tím, než na žádost vlády Sněmovna schválila nouzový stav do 22. ledna.

Blatný zároveň vládě navrhne, aby se i velkých obchodech s potravinami, které zůstanou otevřené, prodávalo pouze nezbytné zboží.  „Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví.

Prakticky to bude znamenat, že v obchodech velkých řetězců, které zůstanou otevřené, bude možné dál nakupovat potraviny a sortiment, který lze pořídit v drogeriích, jež zůstanou otevřené, ale ne třeba hračky, oblečení či elektroniku, aby to nediskriminovalo uzavřené malé obchody.

V pátém stupni budou znovu téměř úplně uzavřeny školy s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých tříd základních škol. Kromě toho, že jsou již nyní zavřené restaurace, hotely, bazény a fitness, by musely zavřít také provozovny služeb. Ministr Blatný není nakloněn dalším výjimkám. Jednu od něj a od vlády dostaly vánoční půlnoční bohoslužby, kategoricky ale opakovaně odmítl výjimku pro noční vycházení na Silvestra.

Češi se mohou letecky vrátit z Británie domů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že Od 12:00 bude možné se letecky vrátit domů z Británie. „Podmínkou je před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo RT-PCR test, který byl proveden v Británii. Nesmí být starší než 72 h. Po příletu nadále platí domácí karanténa a druhý test nejdříve po 5 dnech,“ napsal na Twitteru šéf české diplomacie. Řada států, včetně Česka, omezila v minulých dnech cestování z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se šíří rychleji.

Prvních 10 tisíc dávek vakcíny mělo dorazit do konce roku, podle premiéra Andreje Babiše dalších 50 tisíc do konce ledna. Česko podle něj objednalo zhruba 11,9 milionu vakcín pro více než 6 milionů občanů.

Prioritně budou během ledna očkováni lékaři z nemocniční kritické infrastruktury, další pracovníci zdravotnických zařízení a senioři v nemocnicích a v domovech důchodců. Veřejnost bude mít možnost se nechat očkovat od února. Očkování bude dobrovolné.

Zdroj: idnes.cz

Komentáře

Související články

Back to top button