Počet nových případů za pátek, kterých bylo 373, není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) optimistický. Další vývoj je však podle něj zatím předčasné hodnotit. Ministr to v sobotu uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle ministra je momentálně hospitalizováno s těžším průběhem nemoci Covid-19 kolem 250 lidí, přičemž 40 až 50 se nachází ve vážném stavu.

„Nastává kritická fáze epidemie, kdy uvidíme, jak si stojíme,” konstatoval ministr k posledním číslům.

„To číslo určitě není nikterak optimistické, ale musíme vyhodnotit situaci v následujících dnech, jestli to bude stabilní trend nárůstu,” uvedl ministr.

Podle dalšího vývoje se ukáže, zda a jak se budou měnit přijatá opatření. S jejich rozvolňováním je možné počítat nejdříve po Velikonocích. Týkat by se podle ministra mohla stravovacích zařízení či služeb typu kadeřnictví.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik lidí nakazí člověk s koronavirem, se momentálně podle ministra pohybuje kolem 1,6, přičemž dle něj je cílem dostat se na 1,2.

„Chápu, že lidé potřebují na vzduch, ale jakýkoliv kontakt s druhými lidmi je nebezpečný,” apeloval opět ministr na občany, aby nosili roušky a omezili kontakty na minimum.

„Nošení roušek bude trvat dlouhou dobu,” zdůraznil ministr a zmínil, že například v Asii se roušky nosí poměrně běžně. Jako vhodný příklad zmínil chřipkové epidemie. Řada lidí si podle ministra navíc na nošení roušky zvykla a bude ji používat standardně.

Prodloužení nouzového stavu, o němž v pátek hovořil premiér Andrej Babiš, je podle ministra na místě.

Nákaza se prozatím potvrdila u 2477 osob. Provedeno bylo 36 374 testů, 11 osob se vyléčilo a devět v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo.

Scroll to Top