Výuka na 2. stupních na střídačku a týdenní podzimní prázdniny, plánují ministři

Ministři školství a zdravotnictví se podle zjištění deníku Právo dohodli, že se 2. stupně ZŠ zavírat nebudou, ale starší žáci budou chodit do školy na střídačku. Každý týden by do školy chodila polovina tříd a druhá polovina by fungovala v distančním režimu. Rovněž se zřejmě prodlouží podzimní prázdniny na celý týden.Právo o tom informoval zdroj obeznámený s výsledky jednání mezi ministry školství Robertem Plagou a zdravotnictví Romanem Prymulou (oba za ANO).

Záležet však ještě bude na souhlasu vlády, která může dohodu ministrů ještě změnit. Po čtvrtečním jednání kabinetu by se měla všechna nová protiinfekční opatření představit.

Prymula delší prázdniny uvítal

Prymula původně hovořil o případném uzavření 2. stupně jako celku. Plaga se proti tomu ozval s tím, že podle odborných studií má pouhé zamezení přístupu žáků do škol malý dopad v boji s koronavirem, pokud ho neprovází další opatření omezující sociální kontakty.

Nyní se tedy dá předpokládat, že budou omezeny i další volnočasové aktivity.

Podle informací Práva ministr školství navíc nabídl Prymulovi, že by mohl změnit organizaci školního roku a prodloužit podzimní prázdniny na celý týden. Prymula údajně takový návrh na devítidenní přerušení sociálních kontaktů napříč ročníky přivítal.

V současnosti vycházejí podzimní prázdniny na 29. a 30. října, tedy hned po státním svátku 28. října. Mnozí ředitelé už plánovali vyhlásit na pondělí a úterý daného týdne ředitelské volno. Pokud vyhlásí ministerstvo prázdniny na celý týden, ušetří tak dva dny ředitelského volna na horší časy. Celkem může být během školního roku vyhlášeno pět dní ředitelského volna.

Volno by tak měly školy od soboty 24. října do neděle 1. listopadu, což by mohlo výrazně snížit virovou nálož ve školách, kde se nákaza v posledních týdnech výrazně šíří.

Zdroj: právo, novinky.cz

Scroll to Top